W lubelskich Warsztatach Kultury znowu rusza cykl pokazów filmowych Miasto movie. Na pierwszy ogień, 7 stycznia, idzie Moulin Rouge Buza Luhrmanna.
Miasto movie rozpocznie nowy rok w rytm muzyki. Od stycznia rozpocznie się kolejna odsłona pokazów filmowych, tym razem związana z szeroko rozumianym dźwiękiem. Z jednej strony zaprezentowane będą filmy, w których muzyka i dźwięk stanowią kluczową rolę. Odpowiadają za budowanie nastroju i klimatu konkretnych scen, pomagają autorom ukazywać emocje swoich bohaterów i stany w jakich się znajdują, wreszcie całościowo portretują i dopełniają sam obraz filmowy. Od czasu Śpiewaka jazzbandu czyli pierwszego filmu dźwiękowego (a miało to miejsce w 1927 r.) w świecie muzyki filmowej nastąpiło wiele zmian, zyskała ona nowe funkcje i zastosowania. Organizatorzy chcą pokazać kilka tytułów w ciekawy sposób eksplorujących to zagadnienie. Drugim ujęciem są sami muzycy. W ostatnich latach powstało na świecie mnóstwo filmów przedstawiających biografie poszczególnych artystów, ale także portretujących zjawiska i nurty muzyczne, a nawet subkultury skupione wokół konkretnych gatunków. Najciekawsze z nich na pewno znajdą się programie. Styczeń w Miasto movie będzie więc nie tylko pełen muzyki, ale też niezwykle barwnych, ciekawych historii z nią związanych.
Moulin Rouge – Kiedy w 2001 roku musical Moulin Rouge trafił do kin, z miejsca wywołał spore poruszenie. Można zaryzykować stwierdzenie, iż reżyser Buz Luhrmann dał temu gatunkowi nowe życie i wprowadził go w XXI wiek. Stało się tak z kilku powodów. Przede wszystkim ten współczesny musical cechuje cała gama nowatorskich pomysłów: od generalnej stylizacji, poprzez brawurowe układy taneczne, aż po wykorzystanie znanych szlagierów współczesnej muzyki w nowych aranżacjach. Luhrman garściami czerpie z popkultury zarówno w sferze dźwiękowej jak i wizualnej. Mamy tu zatem wplecione cytaty z Davida Bowie, U2, T-Rex, Nirvany oraz The Police. Do tego w rolach głównych obsadzeni zostali Nicole Kidman i Ewan McGregor – nie kojarzeni do tej pory z rolami śpiewanymi. Kidman odtwarza postać zmysłowej kurtyzany Satine – gwiazdy kabaretu Moulin Rouge. McGregor zaś wciela się w młodego pisarza Christiana, beznadziejnie zakochanego w Satine. W drugim planie prym wiedzie z kolei John Leguizamo jako słynny malarz Henri Touluze-Lautrec. Moulin Rouge to feeria barw, przepych, blichtr, a przed wszystkim kawałek dobrego filmowego musicalu.
Joe Strummer: Niepisana przyszłość – Kim był Joe Strummer? Dla fanów zespołu The Clash czy ludzi z tzw. pokolenia 77, czyli pierwszej fali punk rocka, odpowiedź jest oczywista. Wszystkim innym, wiele wyjaśni właśnie ten wybitny dokument autorstwa Juliena Temple. Reżyser, którego znakiem firmowym są filmy o muzykach i zjawiskach muzycznych (m. in. kilka filmów o Sex Pistols, dokument o Scissor Sisters czy festiwalu Glastonbury) wznosi się tu na niezwykle wysoki poziom filmowej biografii. Opowieść o charyzmatycznym liderze The Clash wciąga bez reszty, hipnotyzuje i nie pozostawia obojętnym. Poprzez pryzmat jednostki, reżyser ukazuje też ciekawy obraz całego pokolenia – wychowanego na muzyce Clashów czy The Meskaleros. Na ekranie poza samym Strummerem (w licznych wspomnieniach, retrospektywach i archiwalnych nagraniach) przewija się cała galeria wybitnych postaci światowej kultury m.in. Johnny Depp, Bono, Matt Dillon, John Cusack, Jim Jarmush czy muzycy Red Hot Chilli Peppers. W XXI wieku prawdziwe ikony muzyczne takie jak Joe Strummer to już w zasadzie wymierający gatunek. Tym bardziej warto spędzić z nim ten styczniowy wieczór.
1900: Człowiek legenda – Giuseppe Tornatore to autor prawdziwie niezwykły. Ten mistrz włoskiego kina ma na koncie tak znane tytuły jak choćby Cinema Paradiso, Sprzedawca marzeń czy Czysta formalność. Do jego największych osiągnięć z pewnością należy zaliczyć też 1900: Człowiek legenda. Historia jaką opowiada film też zalicza się do tych absolutnie nietuzinkowych. Oto bowiem poznajemy losy Danny’ego Boodmana tytułowego 1900, genialnego wirtuoza fortepianu, który całe swoje życie spędza na statku – wielkim transatlantyku, nieustannie kursującym między Europą a Nowym Jorkiem. W postać pianisty wciela się znakomity brytyjski aktor Tim Roth i jest to jedna z najwspanialszych kreacji w jego bogatym dorobku. Film zachwyca zarówno od strony wizualnej (zwłaszcza scena muzycznego pojedynku na dwa fortepiany) oraz muzycznej. Za ścieżkę dźwiękową odpowiada tu sam wielki Ennio Morricone, żywa legenda kina – nagrodzony za tą muzykę m.in. Złotym Globem w 2000 roku. 1900: Człowiek legenda to pozycja obowiązkowa dla miłośników, mądrego, stawiającego trudne pytania, ale też dostarczającego ogromnych emocji kina.
Control – Zajęło sporo czasu zanim Anton Corbijn wypłynął na szerokie wody kinematografii. Przez wiele lat był uznanym i niezwykle cenionym twórcą wideoklipów m.in. dla U2, Depeche Mode, Nicka Cave’a czy Arcade Fire. Kiedy jednak stanął za kamerą filmu o legendarnej grupie Joy Division i jej niepokornym liderze Ianie Curtisie natychmiast zrobiło się o nim głośno. I nic dziwnego bo Joy Divison do dziś wzbudza ogromne emocje wśród odbiorców. Jest to formacja otoczona prawdziwym kultem i każdy film czy książka z nią związane z miejsca znajdują się na świeczniku popkultury. Corbijn podszedł do tematu bardzo poważnie, ale też z pewnym spójnym artystycznym pomysłem na swoje dzieło. W konsekwencji otrzymujemy nie dokument, a pełnoprawny film fabularny traktujący o początkach zespołu i burzliwych losach samego Curtisa. Czarno-białe zdjęcia, wystylizowane kadry, artystowskie zacięcie i styl jaki Corbijn wypracował w swoich teledyskach – Control posiada w sobie to wszystko, a nawet więcej. Udało się tu bowiem uchwycić fenomen samej grupy jak i czasów w jakich przyszło jej funkcjonować. Do tego dochodzi oczywiście muzyka, w tym tak nieśmiertelne hity jak Transmission, Love will tear us apart czy She’s lost control.
Miasto Movie to cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.
Miasto mówi w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmusha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść.
Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.
Program na styczeń:
- 7 stycznia 2015, godz. 19.00 – Moulin Rouge, reż. Buz Luhrmann
- 14 stycznia 2015, godz. 19.00 – Joe Strummer: Niepisana przyszłość, reż. Julien Temple
- 21 stycznia 2015, godz. 19.00 – 1900: Człowiek legenda, reż. Giuseppe Tornatore
- 28 stycznia 2015, godz.19.00 – Control, reż. Anton Corbijn
Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała
Miasto movie /// Miasto muzyki
7, 14, 21, 28 stycznia 2015 roku, godz. 19.00
Warsztaty Kultury
Lublin