9 stycznia wystartuje 20. odsłona konkursu rzeźby w śniegu, która jest częścią 31. Międzynarodowego Festiwalu Śniegu i Lodu w chińskim Harbinie, leżącym w prowincji Heilongjiang. Polskę reprezentować będzie zespół Snow Art Poland.
Impreza potrwa miesiąc. Polskę na jubileuszowej edycji imprezy, po zeszłorocznym sukcesie, reprezentować będzie zespół Snow Art Poland, którego liderem jest artysta rzeźbiarz i wykładowca katowickiej Akademii Sztuk Pięknych – Tomasz Koclęga.
Każdego roku Harbin przyciąga tłumy turystów, którzy mają okazję podziwiać niezwykłe rzeźby ze śniegu i lodu. Choć temperatura w sezonie zimowym spada tu do -30 stopni Celsjusza, nie brakuje chętnych do zwiedzania miasta podczas zimowego festiwalu. To największa tego typu impreza na świecie. Harbin to istna śnieżna metropolia.
Polski zespół po raz drugi weźmie udział w tym Festiwalu. Zdobycie w ubiegłym roku prestiżowej nagrody Best Creativity Award, było początkiem popularności, która została dostrzeżona przez największe agencje prasowe i stacje telewizyjne w Chinach oraz polskie media. Sukces ten skłonił Jarosława Bagińskiego do stworzenia profesjonalnego zespołu Snow Art Poland.
Snow Art Poland tworzą: Jarosław Bagiński, dyrektor generalny. Tomasz Koclęga, lider zespołu oraz członkowie Bartłomiej Bala i Piotr Proba. Koncepcja Koclęgi zakłada realizację kompozycji rzeźbiarskiej pt. Codzienność, przedstawiającej postać ludzką, która podtrzymuje i podpiera liczne płaszczyzny. Człowiek zmaga się z nimi, ale nie walczy. Próbuje udźwignąć, nachylone pod kątem, ułożone w różnych płaszczyznach i zwielokrotnione bryły, które na niego spadają. Rozsypujące się płaszczyzny skupiają ludzki dramat codziennej walki człowieka z przeciwnościami losu, własnymi ułomnościami oraz sobą samym. Walka ta jest jednak równa, co uwidacznia się w kompozycji poprzez swoistą równowagę. Tutaj nie ma wygranych ani przegranych – człowiek nie triumfuje, ale też nie przegrywa.
Monumentalne, plenerowe rzeźby Koclęgi koncentrują się na człowieku, na jego naturze i emocjach. Umieszczane są często na drzewach, lub przy nich, dotykając zagadnień relacji człowieka z naturą. Olbrzymie formy rzeźbiarskie, jakimi najczęściej posługuje się artysta, nie pozwalają widzowi być obojętnym. Zawsze wzbudzają silne emocje. Tomasz Koclęga wielokrotnie prezentował swoje rzeźby w przestrzeniach publicznych. Ostatnie wystawy artysty miały miejsce w Bratysławie, w Katowicach, w Klenovej (Rep. Czeska ), w Zlinie, ( Rep. Czeska ), we Wrocławiu, w Górkach Wielkich, w Siemianowicach,w Pabianicach, w Cieszynie, Bytomiu, Gliwicach. Jedna z ostatnich prac artysty pt. Ulotność, zrealizowana na rondzie w Rybniku, wzbudziła bardzo duże zainteresowanie i była szeroko komentowana w mediach.
31. Międzynarodowy Festiwal Śniegu i Lodu
Początek: 9 stycznia 2015 roku
Harbin, Heilongjiang w Chinach
Polska reprezentacja: Snow Art Poland, Codzienność