W roku 2015 Muzeum Narodowe w Krakowie ma zaszczyt przygotować w oparciu o swoje zbiory wystawę w Pałacu Prezydenta RP. Do Warszawy pojedzie m. in. 11 obrazów z Sali Chełmońskiego, w tym Żurawie i Dniestr w nocy tego autora, Wiatr halny Stanisława Witkiewicza czy Wieczór nad Sekwaną Aleksandra Gierymskiego.
To główny powód nowej aranżacji tej sali Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku, ale jednocześnie pretekst do pokazania publiczności Sukiennic obrazów rzadko eksponowanych w Krakowie. Będą to m. in. wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie płótna Józefa Brandta Alarm oraz Walerego Pruszkowskiego Zaduszki. Na uwagę zasługuje też praca Maksymiliana Gierymskiego Wiosna w małym miasteczku, długo uważana za zaginioną i odnaleziona w kolekcji prywatnej w Buenos Aires podczas kwerendy przed wystawą tego autora otwartą w Muzeum Narodowym w Krakowie w kwietniu br. Wówczas Wiosna w małym miasteczku została po raz pierwszy zaprezentowana w Polsce, a przyjemności obcowania z tym dziełem dodała jego udana konserwacja w pracowni konserwacji Muzeum Narodowego w Krakowie.
Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach to jeden z najchętniej odwiedzanych Oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest pierwszą, historyczną siedzibą MNK, a zarazem największą w Polsce stałą ekspozycją dziewiętnastowiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Bezcenne zbiory rozmieszczone są w czterech salach: Marcella Baciarellego, Piotra Michałowskiego, Henryka Siemiradzkiego i właśnie Józefa Chełmońskiego, gdzie prezentujemy sztukę polskiego impresjonizmu, realizmu i początków symbolizmu.
Sala Józefa Chełmońskiego w Sukiennicach, Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, będzie zamknięta dla zwiedzających od 30 grudnia 2014 do 25 stycznia 2015 roku.
Wymienione obrazy – oraz kilka innych – będzie można oglądać po otwarciu Sali Józefa Chełmońskiego 27 stycznia 2015 roku.
Sala Józefa Chełmońskiego
Otwarcie odbędzie się 27 stycznia 2015 roku
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie