Do dystrybucji trafiła książka poświęcona Krzysztofowi Niemczykowi – kultowej postaci krakowskiego środowiska artystycznego lat. 60. i 70. Publikacja pod redakcją Józefa Chrobaka ukazuje się nakładem wydawnictwa Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.
Krzysztof Niemczyk. Przypadek twórczy to książka w całości poświęcona postaci bezkompromisowego, niezależnego krakowskiego malarza, pisarza i muzyka, legendy polskiej awangardy. Artysta zarówno w życiu prywatnym, jak i w swoich akcjach w przestrzeni publicznej niejednokrotnie przekraczał tradycyjne granice sztuki.
Na publikację składają się wspomnienia osób z kręgu Niemczyka, między innymi siostry artysty Moniki Niemczyk, Anki Ptaszkowskiej, Adama Komorowskiego, Aleksandra Wilkonia i Zbigniewa Warpechowskiego. Fenomen postaci Niemczyka bada tekst Marii Anny Potockiej Czasami najciekawszym dziełem jest sam człowiek. Ponadto w książce znajdują się fragmenty dwóch niewznawianych od 1964 roku opowiadań Niemczyka (Chłopczyk rozbijający rodzinę, Tragiczna łąka) oraz fragment powieści Kurtyzana i pisklęta, opublikowany jeszcze za życia artysty. Całości towarzyszy opracowane przez Józefa Chrobaka kalendarium oraz obszerny materiał zdjęciowy dokumentujący zarówno życie osobiste Niemczyka, jak i jego akcje w przestrzeni publicznej.
Od czerwca do września bieżącego roku MOCAK prezentował wystawę poświęconą postaci artysty, zatytułowaną Krzysztof Niemczyk. Sytuacjonista, pisarz, malarz, na której pokazywane były fragmenty jego rękopisów, obrazy, fotografie portretowe i zdjęcia dokumentujące akcje artystyczne oraz pamiątki pochodzące z rodzinnego archiwum: listy do siostry, płyty z kolekcji muzycznej, książki. Wystawie towarzyszył teatr multimedialny pod tytułem Ja, Krzysztof w reżyserii Natalii Korczakowskiej, z Moniką Niemczyk w roli głównej, którego zapis na płycie DVD jest dołączony do książki.
Krzysztof Niemczyk (1938–1994) – legendarny krakowski twórca: pisarz, malarz, pianista, performer i autor niekonwencjonalnych działań artystycznych. Przyjaźnił się z kręgami Galerii Foksal, Galerii Krzysztofory oraz z Tadeuszem Kantorem i Henrykiem Stażewskim. Był synem skrzypka Wacława Niemczyka, bratem aktorki Moniki Niemczyk oraz bratankiem aktora Leona Niemczyka. Funkcjonował na marginesie życia artystycznego. Przechadzał się po Krakowie z drewnianym ptaszkiem na ramieniu lub z kartonowymi skrzydełkami przyczepionymi do koszuli. Otwarcie mówił o swoim biseksualizmie, w akcjach sytuacjonistycznych często się obnażał. Za swój skandalizujący styl życia był kilkakrotnie aresztowany i umieszczany w szpitalu psychiatrycznym.
Krzysztof Niemczyk. Przypadek twórczy, red. Józef Chrobak
Wydawnictwo Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK