• Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
Lindsey Seers, „It Has to Be This Way" – instalacja (źródło: materiały prasowe)
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Czytać jak książkę

  • maria-sleczka
  • 2015-01-17

23 stycznia w krakowskiej Cricotece będzie miał miejsce wernisaż wystawy Czytać jak książkę. Jest to część projeku autorstwa Davida Maroto i Joanny Zielińskiej, który ma na celu pokazanie książki nie tylko jako dzieła literackiego.

Lindsey Seers, „It Has to Be This Way" – instalacja (źródło: materiały prasowe)
Lindsey Seers, „It Has to Be This Way" – instalacja (źródło: materiały prasowe)

Cricoteka po raz kolejny prezentuje multidyscyplinarne i per formatywne strategie artystyczne, które tym razem koncentrują się na literaturze. Celem wystawy Czytać jak książkę realizowanej w ramach projektu The Book Lovers, jest pokazanie, że literatura tworzona przez artystów wizualnych wykracza daleko poza przestrzeń książki. Ekspozycja została poświęcona różnorodnym strategiom, przy pomocy których twórcy powołali do życia powieści jako części swoich projektów artystycznych.

Dla Jill Magid, Chenga Rana i Lindsay Seers książka jest nie tylko prozatorską narracją, ale równie ż medium, takim samym jak wideo czy instalacja. Ich prace prezentowane w Cricotece to skomplikowane i pełne wewnętrznych powiązań światy, do których zrozumienia posłużyć mają wyobraźnia i ciekawość. Poszczególne elementy połączone są tutaj narracyjnym wątkiem spajającym je w koherentną całość, a powieść, dzięki temu co widoczne na wystawie, da się czasami czytać nawet bez otwierania. Instalacje pozwalają widzowi dosłownie wejść w przestrzeń opowieści, będąc czasami fragmentami większej narracji. Wystawa powstała, aby ta narracja stała się widoczna i czytelna.

Książki trojga wymienionych twórców znajdują się w kolekcji powieści napisanych przez artystów, która stanowi punkt centralny wystawy prezentującej różne strategie twórcze. Uzupełnieniem kolekcji jest dostępny online katalog, zawierający ponad 350 tytułów. W kolekcji, która może być rozumiana jako szczególny rodzaj archiwum, znajdują się również dzieła artystów niezwykle istotnych dla Tadeusza Kantora, m.in. Krzysztofa Niemczyka, Witkacego, Bruno Schulza, Marii Stangret-Kantor. Zarówno kolekcja powieści, jak i baza danych na ich temat powstały dzięki hojnemu wsparciu MHKA, Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii.

W ramach projektu The Book Lovers Cricoteka zrealizowała również performans Davida Maroto Decide Your Destiny oraz program performatywny Powieść jako forma sztuki, przy współpracy z warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej. The Book Lovers to długoterminowy projekt autorstwa Davida Maroto i Joanny Zielińskiej poświęcony powieściom pisanym przez artystów. Wystawy, programy performatywne, tymczasowa księgarnia, sympozjum oraz publikacja realizowane w jego ramach służą analizie strategii wykorzystania powieści w sztukach wizualnych.

Wystawa Czytać jak książkę
Wernisaż: 23 stycznia 2015 roku, godz. 19.00
Projekt The Book Lovers, od 23 stycznia do 15 marca 2015 roku
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka
Kraków

Tags
  • Cheng Ran
  • David Maroto
  • Jill Magid
  • Joanna Zielińska
  • Kraków
  • Lindsey Seers
  • Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie
Poprzedni artykuł
Alina Kietrys „Niespokojni” – okładka (źródło: materiały prasowe)
  • Historia
  • Literatura
  • Nowości wydawnicze

Niespokojni. Bohaterowie XX wieku w Gdańsku

  • Ewa Nowicka
  • 2015-01-17
Wyświetl artykuł
Następny artykuł
Szopka neapolitańska w „scarabattolo” (źródło: materiały prasowe)
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Scena Bożego Narodzenia w neapolitańskim scarabattolo

  • Ewa Nowicka
  • 2015-01-17
Wyświetl artykuł
Może Cię zainteresować
Treści kulturowe
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne

Wskazówki dotyczące optymalizacji treści kulturowych za pomocą narzędzia parafrazowania

  • 2024-03-26
18. edycja konkursu APH (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Konkursy i nagrody
  • Sztuki wizualne

Młodzi artyści nagrodzeni w 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii

  • 2019-05-19
Wystawa: Klęska urodzaju – początki sztuki ekologicznie zaangażowanej w Polsce (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Klęska urodzaju – początki sztuki ekologicznie zaangażowanej w Polsce

  • 2019-05-16
Janusz Lipiński, z cyklu Templum, Crux, Thanatos (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Janusz Wincenty Lipiński. Nieposkromiona wolność i frywolność linii

  • 2019-05-09
Janusz Jasiński, Symbioza (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Wystawa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w Retro Office House

  • 2019-05-09
Młoda Sztuka, Filip Maszant (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Młoda Sztuka w DESA Unicum

  • 2019-05-07
Carl Borromäus Ruthart (1630–1703), Lew i tygrys walczący o upadłego jelenia przed klasycznym sarkofagiem w jaskini na tle krajobrazu z piramidą (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Wystawa Natura i duchowość. Carl Borromäus Ruthart (1630–1703) bogatsza o obraz Rutharta z kolekcji ERGO Hestii

  • 2019-05-07
Lech Kunka (1920-1978), Nike, 1953, tempera/papier, 125 x 99 cm (źródło: Dom Aukcyjny Artissima – materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

St-53. Artyści kręgu awangardy

  • 2019-05-07

Archiwum News O.pl

© Ownetic 2020 / Polityka Prywatności

O nas

  • Archiwum

Wprowadź słowo kluczowe i naciśnij Enter.