23 stycznia w Galerii R46 we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę prac Małgorzaty Maciaszek pt. Paradise Lost.
Paradise Lost Małgorzaty Maciaszek znaczeniowo nie wyraża tego samego, co mógłby znaczyć kilka dekad temu. Raj utracony to dewaluacja konceptu raju i rozbicie jego ikonografii na jarmarczne egzemplifikacje. Wygnanie z raju nastąpiło w obszar doczesności, gdzie pojęcie grzechu cechuje relatywizm, a przyjemność, choć krótkotrwała możliwa jest tu, teraz, natychmiast.
Małgorzata Maciaszek mierzy się z ostrą demarkacją przebiegającą na linii wyzwolonej cielesności a symboliki religijnej. Artystkę nie przestają fascynować wypierane związki pomiędzy erotyką a mistyką, gdzie epitet „słodki” lukruje kluczowe ikony wiary. W Galerii R46 Maciaszek tworzy prywatne miejsce prezentacji wyobrażeń raju, budując z nich swoisty patchworkowy recykling, dociera do istoty archetypicznych pragnień. Raj odzyskany jest wynikiem utraty winy. Ważnym tworzywem staje się zwyczajna szmatka, a warto przecież zauważyć, że odzienie/jego brak wyrażały oś graniczną raju – wstyd. A wtedy otworzyły się im obojgu oczy i poznali, że są nadzy; spletli więc gałązki figowe i zrobili sobie przepaski. (Rdz 3, 6). Maciaszek z kawałków odzień, wyzwalających bądź okrywających nagość, tworzy artefakty naśladujące tradycyjną ikonografię, zyskuje ona jednak nową jakość nasączoną tymi najbardziej ukrytymi, słodkimi sokami i zapachami z peryferii mistyki. Anna Sobolewska, krytyk literacki, o jednej ze swoich książek (Mapy Duchowe Współczesności – Co nam zostało z Nowej Ery) mówi, że zawiera ona relacje z nieznanych prowincji doświadczeń wewnętrznych, w świecie, gdzie wszelkiego rodzaju poszukiwania duchowe przyjmują charakter coraz bardziej intymny i patchworkowy. Maciaszek bawi się wizualnymi prowincjonalizmami, przywracając wspólny nurt dwóm potencjałom tej samej siły – według jungistów seksualność i religijność są przejawami libido, rozumianego jako czysta energia życiowa.
Daniela Tagowska – kurator wystawy
Małgorzata Maciaszek – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Grafiki. Z miłości do anatomii i fascynacji cielesnością głównym motywem jej twórczości jest człowiek. Coraz częściej w kontekście płci i seksualności. Coraz bardziej nierzeczywiście.
R46 (dawna Galeria Sputnik) to miejsce pełniące funkcję studia, pracowni, wreszcie galerii, która jest otwarta na projekty o charakterze site-specific, często spontaniczne akcje trwające tylko przez jeden lub kilka dni. Ma charakter twórczego laboratorium. Jej nazwa przywołuje oznaczenia baterii i akumulatorów i sugeruje możliwość szybkiego l przechowywania lub wyładowania energii.
Małgorzata Maciaszek, Paradise Lost
Otwarcie: 23 stycznia 2015 roku, godz. 19.00
Galeria R46
ul. Ruska 46c/6 IIIp
Wrocław