Passions de l’âme et du coeur to temat 21. edycji festiwalu Szalone Dni Muzyki w Nantes, na którym między 23 stycznia, a 1 lutego wystąpi Sinfonia Varsovia.
Największy na świecie festiwal popularyzujący muzykę klasyczną rozpoczął się we Francji. Kolejne odsłony tego międzynarodowego wydarzenia odbędą się w marcu w Hiszpanii, w maju w Japonii i we wrześniu w Polsce.
Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu są Pasje serca i duszy. W programie niemal 400 koncertów, które odbędą się tradycyjnie najpierw w miastach regionu Kraj Loary, a następnie w Nantes, znajdą się dzieła inspirowane tytułową namiętnością serca i duszy. Wachlarz prezentowanych dzieł jest bardzo szeroki – od baroku po muzykę XX wieku.
Doskonale widać to w programie koncertów Sinfonii Varsovii, których pięć odbędzie się w miastach regionu Kraj Loary (La Roche-sur-Yon, Cholet, Fontenay-Le-Comte, La Flèche i Saumur), a kolejnych dwanaście w mieście Nantes. Słuchacze będą mogli usłyszeć dzieła Vitalego, Bacha, Haydna, Mozarta, Beethovena, Berlioza, Schumanna, Wagnera, Offenbacha, Griega, Pucciniego i Márqueza. W programie festiwalu znalazły się także polskie akcenty. Sinfonia Varsovia wykona poemat symfoniczny Step Zygmunta Noskowskiego, III Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego ze znaną polskiej publiczności norweską sopranistką Maritą Solberg, a także kilkakrotnie II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina z różnymi pianistami: Philippem Giusiano, Anną Queffélec i Yulianną Avdeevą – zwyciężczynią m.in. XVI Konkursu Chopinowskiego w 2010.
Sinfonia Varsovia towarzyszyć będzie także innym znakomitym solistom, wśród który są pianiści: Boris Berezovsky, Claire Désert, skrzypkowie młodego pokolenia: Irène Duval, Virgil Boutellis, Serge Zimmermann i Sunao Goko, a także pochodząca z RPA sopranistka – Pumeza Matshikiza.
Orkiestrę Sinfonia Varsovia prowadzić będą Alexander Sladkovsky, Andris Poga, Maxim Emelyanychev i Jean-Frédéric Neuburger. Koncerty Sinfonii Varsovii są stałym elementem Szalonych Dni Muzyki, począwszy od pierwszej edycji festiwalu w 1995 r.
La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki to międzynarodowy festiwal realizowany od 1995 roku, którego pomysłodawcą i założycielem jest René Martin – twórca festiwali i organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Realisations et d’Etudes Artistiques à Nantes (C.R.E.A.).
Ideą Szalonych Dni Muzyki jest przełamywanie uprzedzeń do muzyki klasycznej, poprzez zachęcanie i ułatwianie udziału w koncertach, przy jednoczesnym utrzymywaniu prezentacji muzyki na możliwie najwyższym poziomie. Krótkie koncerty odbywające się od rana do wieczora w kilku salach jednocześnie, niskie ceny biletów i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że Szalone Dni Muzyki to spotkania z muzyką, na które zaproszony jest każdy, bez wyjątku.
W Warszawie festiwal odbędzie się już po raz piąty. Poprzednie edycje: Chopin Open (2010), Les Titans (2011), Rosja (2012), Muzyka francuska i hiszpańska (2013) i Ameryka (2014) spotkały się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem Polaków. Genialna twórczość legendarnych kompozytorów amerykańskich i twórców emigracyjnych, którzy znaczną część życia spędzili w USA, przyciągnęła rekordową liczbę – 37 364 słuchaczy. W ciągu trzech dni, podczas 55 koncertów, wystąpiło 1000 wykonawców. Szósta polska edycja odbędzie się w dniach 25–27 września w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.
21. festiwal La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki 2015
23 stycznia – 1 lutego 2015
Nanes