Na gościnne występy do Teatru Polskiego w Warszawie przyjechali aktorzy Fundacji Orbis Tertius. 5 lutego pokażą Spisek Smoleński w reż. Lecha Raczaka.
Litość i trwoga splecione w nierozerwalny węzeł są podstawą przeżycia, które u źródeł teatru nazywano katharsis. W spektaklu powtarzana jest raz jeszcze większość, może wszystkie teorie o smoleńskim spisku. I te całkowicie szalone, i te z pozorami racjonalności, te wymierzone w aktualne, demokratycznie wybrane władze III RP, i, mniej eksponowane, ale obecne w obiegu (głównie internetowym) tezy o odpowiedzialności ideologów IV RP. Łączymy w jedną całość splot legendarnych i sprzecznych podejrzeń: zamach Tuska i Putina, mgłę i sztuczną mgłę, bąbel helowy, fałszywe radiolatarnie naprowadzające samolot poza pas startowy, niefrasobliwość pilotów, spiski tajnych służb różnych państw, świadome błędne naprowadzanie samolotu przez kontrolerów lotu chcących spowodować wypadek, szaleństwo Prezesa, naciski dowództwa, fatalność brzozy pancernej, wypadek, wybuch, wiele wybuchów, bombę termobaryczną, legendy o ocalonych i ich dobijaniu…
Nie mity smoleńskie są treścią spektaklu (choć muszą się w nim pojawić), ale ludzkie postawy, uczucia, poglądy i ich źródła. Trzeba spróbować gorzkich wód tych źródeł, by bez złości, wręcz wyrozumiale, pojąć i ocenić. Litość i trwoga splecione w nierozerwalny węzeł są istotą teatralnych przeżyć.
Spisek Smoleński
Scenariusz i reżyseria: Lech Raczak
Obsada: Halina Chmielarz, Małgorzata Walas-Antoniello, Wojciech Siedlecki, Janusz Stolarski, Paweł Stachowczyk
5 lutego 2015 roku, godz. 18.00 i 20.30
Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie