Od 20 lutego w Muzeum Współczesnym Wrocław będzie można oglądać wystawę prac Agnieszki Brzeżańskiej pt. Ziemia rodzinna/ma terra.
Tytuł wystawy Agnieszki Brzeżańskiej nawiązuje do tytułu wydanego w 1955 roku albumu Ziemia Rodzinna opracowanego przez poetów Tadeusza Kubiaka i Artura Międzyrzeckiego oraz fotografika Edwarda Hartwiga, na który składają się fotografie i wiersze opiewające piękno rodzimych krajobrazów. Tom ten stał się punktem wyjścia dla opowieści o istnieniu w świecie przyrody, jej witalności i płodności, ale i otwarciu, które pozwala człowiekowi wyjść z izolacji i poza samego siebie, sytuując go w polu wzajemnego oddziaływania z innymi organizmami zamieszkującymi ziemię. W Ziemi rodzinnej artystka nie proponuje nam jednak kontemplacji rodzimych pejzaży, ale organiczny kontakt z życiodajną materią ziemi, z której wyłania się istnienie. To materia pełna potencjalności, płodności, pulsująca i pełna tajemnic. Z jednej strony – w serii fotografii grudek ziemi wykonanych pod mikroskopem zatytułowanych Honomeia – wyłania się fascynujący obraz życiodajnej materii, substancji płynnej i rozświetlonej, wypełnionej pęcherzami komórek, gęstwiną roślinnych nerwów i korzeni. Z drugiej – w cyklu obrazów i prac na papierze (Nawia, Jawia, Rusałki), których tytuły nawiązują do elementów pochodzących z religii dawnych Słowian – artystka wydobywa kolejne warstwy pradawnego wszechświata – wyobrażanego w tej kulturze w postaci drzewa. Światy te wydają się sobie niezwykle bliskie, wypełniają je bowiem pełne ekspresji abstrakcyjne obrazy, tworzone przez splątane, dynamiczne linie, obłe, koliste, pęcherzowate kształty, w kulturze Zachodu często identyfikowane z tym, co żeńskie. To podobieństwo struktur fotografii i obrazów tworzących wystawę wskazuje na niedostrzegalną jedność świata we wszystkich jego przejawach, wspólnotę istnień, symboli i znaków.
Agnieszka Brzeżańska (urodzona w 1972 roku w Gdańsku) – w latach 1992–1995 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, następnie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1995-1997) oraz w Tokyo National University of Fine Arts and Music (1998-2001). Stypendystka rządu japońskiego (1998–2001, Tokio), DAAD (Berlin, 2008–2009), Büchsenhausen (Innsbruck, 2005), Collegium Helveticum (Zurich/ETH, 2004). Brała udział w wielu wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą, m.in. Ziemia rodzinna, Aleksander Bruno, Warszawa (2014); Kobayashi Maru, Nanzuka, Tokyo (2014); I love you. Be good, Marlborough Contemporary, Londyn (2013); A Painting Cycle, Nomas Foundation, Rzym (2012); Back to the Garden, Galerie Kamm, Berlin (2012); Cosmic Equation, Kunsthaus Baselland, Bazylea (2010). Współpracuje z galeriami: Karma International w Zurichu, Marlborough Contemporary w Londynie i Aleksander Bruno w Warszawie.
Kuratorka: Anna Borowiec
Agnieszka Brzeżańska, Ziemia rodzinna/ma terra
Wernisaż: 20 lutego 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 1 czerwca 2015 roku
Muzeum Współczesne Wrocław