Od 25 lutego w Centrum Ekspozycyjnym Stara Kotłownia w Olsztynie można oglądać wystawę malarstwa i fotografii pt. To jest nasze MIEJSCE prezentującą prace Julii, Natalii i Stanisława Andrzejewskich.
Wystawa trojga artystów, pochodzących z Warszawy, absolwentek i profesora tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, związanych emocjonalnie z naszym regionem. Rodzina twórców, z których każdy posługuje się zindywidualizowanym językiem wypowiedzi artystycznej. Każdy z artystów definiuje siebie w kontekście konkretnego miejsca, relacji z przestrzenią. To, w jaki sposób postrzegają rzeczywistość, określa trzy artystyczne postawy i wizje. Autorzy przedstawiają wielkoformatowe fotografie warmińskich lasów, obrazy schematów leśnych duktów, malarską interpretację poetyckiego słowa.
Na zachód od Olsztyna, wśród lasów, nad jeziorem Isąg leży wieś Pelnik, kiedyś Pulfnick, gdzie na leśnej polanie okolonej jarem rzeki Pasłęki stoją zabudowania starego, poniemieckiego gospodarstwa, które jest domem naszej czteroosobowej rodziny. Biały, murowany budynek to dom mieszkalny a czarna stodoła pokryta prawie stuletnią dachówką jest pracownią artystyczną. W zasadzie to cała okolica jest naszą pracownią; las, łąki, jezioro i niebo nad nimi. To jest nasze MIEJSCE, gdzie rodzą się myśli, którym później nadajemy kształt fizycznego obiektu plastycznego. Tworzymy, posługując się różnymi, niezależnymi środkami wyrazu, pozostając w ścisłej więzi z miejscem naszej ćwierćwiekowej mitologii rodzinnej i przede wszystkim z samymi sobą. Rytm życia wyznaczają pory roku, ekspresyjnie zaznaczając właściwe sobie zmiany w przyrodzie.
Natalia tworzy malarskie kolaże i murale dopełniając je literackimi, filozoficznymi sentencjami dotyczącymi pamięci i kondycji psychicznej współczesnego człowieka. Julia zaklina na papierze fotograficznym widoki magicznego, pełnego tajemnic lasu, tworząc obrazy tworów ludzkiej psychiki. ]a natomiast tworzę mapy spękań lodu na jeziorze, odbicia konstelacji gwiezdnych na ziemi w postaci geometrycznych schematów ścieżek i dróg leśnych symbolizujących nieprzewidywalne kierunki losu człowieka.
Julia Andrzejewska urodziła się w 1991 roku w Warszawie. Studentka Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. W 2013 roku obroniła pracę licencjacką pod kierunkiem dr hab. Prota Jarnuszkiewicza prof. ASP na macierzystym Wydziale, otrzymując wyróżnienie rektorskie za najlepszy dyplom. Stypendystka Funduszu Popierania Twórczości przy Stowarzyszeniu ZAiKS. Uczestniczka kilku wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą (m. in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Mińsk, Białoruś; Festiwal Sztuk, Żyrardów; Pałac Branickich, Warszawa). Zajmuje się fotografią i malarstwem. Charakterystyczne dla prac Julii Andrzejewskiej jest obrazowanie lasu.
Natalia Andrzejewska urodziła się w 1986 roku w Warszawie. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz studiów podyplomowych w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk; studiowała również w Accademia di Belle Arti w Wenecji. Doktorantka w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Kochanowskiego w Kielcach. Wyróżniającą cechą jej twórczości jest łączenie teoretycznej refleksji i autorskich tekstów z działaniami z zakresu sztuk wizualnych. Praktykę artystyczną łączy z badaniami nad historią sztuki i kultury czego efektem są różnorodne formy aktywności twórczej.
Zajmuje się malarstwem, sztuką w przestrzeni publicznej, ilustracją. Kuratorka i producentka wydarzeń kulturalnych: wystaw plastycznych, spektakli teatralnych, koncertów; projektantka przestrzeni ekspozycyjnych, animatorka kultury, autorka opracowań teoretycznych na temat opieki konserwatorsko-kuratoryjnej sztuki współczesnej. Publikowała m.in. w Ínnovative Approaches to the Complex Care of Contemporary Art (London 2012), Studia i materiały konferencji naukowej studentów konserwacji i restauracji dzieł sztuki (Kraków 2012), Sztuka i Dokumentacja (Łódź 2015). Brała udział w kilkunastu wystawach w kraju i zagranicą, współpracowała m.in. z Teatrem Polonia (2009), Festiwalem Filmu i Sztuki Dwa Brzegi (2009), Akademią Sztuk Pięknych w Wenecji (2010), Galerią Krytyków Pokaz (2011), Galerią Studio (2012), Interdyscyplinarnym Festiwalem Sztuk w Żyrardowie (2010-2014). Laureatka II nagrody w konkursie artystycznym LG (2010). Stypendystka ZAiKS (2014). Obecnie związana jest z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Stanisław Andrzejewski w latach 1970-1975 studiował malarstwo w pracowni prof. Tadeusza Dominika i tkaninę artystyczną w pracowni prof. Wojciecha Sadleya na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od roku 1975 do 2009 roku był dydaktykiem macierzystego Wydziału, gdzie prowadził mistrzowską Pracownię Sztuki Włókna. W roku 1992 stworzył Pracownię Tkaniny Artystycznej na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie, którą prowadził do 2014 roku. W latach 2003-2010 kierował Magisterską Pracownią Artystyczną, prowadził również Seminarium Magisterskie na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od roku 2010 do 2014 współpracował z Uniwersytetem Muzycznym w Warszawie. Od 2009 roku pracuje na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie, gdzie stworzył i prowadzi Pracownię Słowo – Obraz – Znak – Znaczenie. W roku 1998 otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. W latach 1990-1993 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Malarstwa. W roku 1993 został wybrany prorektorem ASP w Warszawie i pełnił tę funkcję przez dwie kadencje do roku 1999. W kadencji 2002-2005 pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie. Od 1999 roku przez dziesięć kolejnych lat był Rzecznikiem Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego.
Jest laureatem nagród, m.in. Nagrody Indywidualnej Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne (1996), Złotego Medalu Zasługi (2004), Medalu stulecia ASP w Warszawie (2005) oraz Nagrody Pegaza, najwyższego honorowego odznaczenia warszawskiej ASP (1996). Swoje doświadczenia artystyczne i dydaktyczne wzbogacił wizytując różne uczelnie artystyczne m.in. Akademie Sztuk Pięknych w Berlinie (1996), Amsterdamie (1999), Paryżu (2000), Rzymie, Perugii, Florencji, Wenecji (2005), Uniwersytet Halwen w Kairze (2003). Swoje prace prezentował na ponad 180. indywidualnych i zbiorowych wystawach w galeriach i muzeach w Europie, w obu Amerykach, Afryce, Azji i Australii. Jest autorem książek Rysowanie światłem (2008), Czterdzieści dni na pustyni (2008), Geometria pustyni (2010), artystycznych książek Morze Śmierci (2011), Zagięcie linii prostej (2013). Jego twórczość rozgrywa się na szerokim polu różnych dziedzin sztuki i obejmuje malarstwo, rysunek, rzeźbę ceramiczną, przestrzenne formy tkackie a także słowo literackie.
Małgorzata Bojarska-Waszczuk
Organizator: Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
Kuratorem wystawy: Małgorzata Bojarska-Waszczuk
To jest nasze MIEJSCE
Wernisaż: 25 lutego 2015 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 13 marca 2015 roku
Centrum Ekspozycyjne Stara Kotłownia, II piętro
ul. Prawocheńskiego 9
Olsztyn