Od 3 do 31 marca w Teatrze Rozmaitości w Warszawie odbędzie się cykl spotkań wokół dramatu Męczennicy Mariusa von Mayenburga i premiery spektaklu w reżyserii Grzegorza Jarzyny.
- 3 marca o godzinie 16.30
Ewolucja mnie nie przekonuje, ponieważ Bóg stworzył świat w 7 dni
Czy na gruncie teorii ewolucji możemy rozmawiać o boskim stwarzaniu świata? W dramacie Męczennicy skonfrontowane zostają dwie postawy reprezentujące różne porządki: naukowy i religijny. Jak nauczać młodzież podstawowych teorii o powstaniu świata w zgodzie z zasadami religii, w której jest wychowywana?
Spotkanie poprowadzi dr Marta Wrzosek – doktor nauk biologicznych, wykładowca na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat prowadzi działalność popularyzatorską z zakresu biologii: wykłady, wystawy, udział w audycjach radiowych i telewizyjnych, liczne artykuły i in. Jest autorką książki ABC ewolucji. Prezes Polskiego Towarzystwa Mykologicznego.
- 10 marca o godzinie 16.30
Ja nie żyję dla wiary, ja dla niej umrę
Co to jest religijny fundamentalizm? Czy można porównywać dzisiejszych zamachowców do niegdysiejszych męczenników? Kto i co kształtuje moralność młodzieży? W dramacie Męczennicy młody człowiek traktuje religię jako miecz w walce z upadkiem moralności. Jak dorośli powinni ustosunkować się do kształtującej się wrażliwości religijnej nastolatków?
Spotkanie poprowadzą przedstawiciele dyrekcji warszawskich szkół ponadpodstawowych.
- 17 marca o godzinie 16.30
Lekcje pływania ranią moje uczucia religijne
Bunt i przekraczanie granic wolności w szkole to problem poruszany w dramacie Męczennicy. Na ile dziecko może formułować autonomiczne osądy, manifestować swoją osobowość, decydować o normach i granicach, własnych poglądach i ocenach? Na co szkoła może pozwolić? Rodzic czy szkoła – kto jest odpowiedzialny za wychowanie?
Spotkanie poprowadzi o. Marek Kudach SP – ojciec z Zakonu Pijarów, wychowawca klasy gimnazjalnej i katecheta w Kolegium Pijarskim w Warszawie, w zarządzie Stowarzyszenia Parafiada.
- 31 marca o godzinie 16.30
Dlaczego nie umiemy rozmawiać ze sobą tak jak dawniej
Czy dorośli potrafią rozmawiać z młodzieżą? Czy ich postawa jest otwarta i tolerancyjna? Trudna inicjacja w dorosłość potęguje konflikty w relacji rodzic – dziecko. Główna postać dramatu Męczennicy za pośrednictwem cytatów z Biblii mówi o swoich potrzebach. Czy jest wysłuchana? Jak prowadzić z młodzieżą rozmowy na temat ciała i dojrzewania?
Spotkanie poprowadzi Aleksandra Olszańska – psycholog i trener. Doktorantka na Wydziale Psychologii UW, prezes Stowarzyszenia na rzecz Innowacyjnej Edukacji Ineida, przedstawicielka AERO (Alternative Education Resource Organization) w Polsce.
Wstęp wolny, po wcześniejszej rezerwacji miejsc.
Cykl spotkań wokół dramatu Męczennicy
3,10,17,31 marca 2015 roku, godz. 16.30
Scena warsztatowa Teatru Rozmaitości w Warszawie