11 i 12 marca w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie odbędzie się prezentacja finalistów konkursu architektonicznego Życie w architekturze. Organizatorem konkursu jest miesięcznik Architektura-murator.
Życie w architekturze to prestiżowy konkurs na najlepsze budynki i przestrzenie publiczne, a jednocześnie najszerzej komentowane wydarzenie architektoniczne w Polsce. Ósma edycja wskaże najważniejsze polskie realizacje architektoniczne z lat 2013–2014. Nagrody przyznane zostaną w pięciu kategoriach: użyteczność publiczna, budynek wielorodzinny, dom jednorodzinny, przestrzeń publiczna i, po raz pierwszy w 20-letniej historii konkursu, wnętrze użyteczności publicznej. Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce już po raz drugi przyzna Prezydent Bronisław Komorowski, który objął patronat nad konkursem. To pierwsza i jedyna w historii naszego kraju nagroda w dziedzinie architektury przyznawana przez głowę państwa.
W jury Konkursu zasiadają: Magdalena Staniszkis – profesor Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Mariusz Ścisło – prezes SARP, Antoni Domicz – laureat Honorowej Nagrody SARP, Przemo Łukasik – współzałożyciel pracowni medusa group, Ewa P. Porębska – redaktor naczelna miesięcznika Architektury-murator. W skład prezydenckiego jury wchodzą: Katarzyna Krakowiak – artystka tworząca instalacje rzeźbiarskie, Piotr Sarzyński – publicysta tygodnika Polityka – autor m.in. książki Wrzask w przestrzeni, laureaci Grand Prix Życia w architekturze dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce 2000–2012 za projekt Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach: Dariusz Herman – współzałożyciel pracowni HS99, Wojciech Subalski – partner w pracowni HS99, Piotr Śmierzewski –współzałożyciel pracowni HS99. Poza nagrodami jury własne wyróżnienia, podobnie jak w poprzednich edycjach, przyznają ministrowie kluczowych dla architektury resortów: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Minister Sportu i Turystyki, a zaszczytny tytuł Ulubieńca Polski – internauci, głosując na swojego faworyta na oficjalnej stronie konkursu Życie w architekturze.
11 marca nastąpi prezentacja dziewięciu finalistów w kategoriach: najlepszy budynek jednorodzinny, najlepszy budynek wielorodzinny, najlepsze wnętrze użyteczności publicznej, zaś 12 marca – prezentacja sześciu finalistów w kategoriach: najlepszy budynek użyteczności publicznej, najlepsza przestrzeń publiczna.
Spotkanie – prezentacja finalistów konkursu Życie w architekturze
11 i 12 marca 2015 r.
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Warszawa