8 marca o godz. 10.00 w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach w Krakowie (oddział Muzeum Narodowego w Krakowie) odbędzie się konferencja Świat dla kobiet czy kobiety dla świata.
Tematycznie nawiązuje do wystawy i projektu artystycznego Metropolis. Celem przedsięwzięcia jest podniesienie poziomu podmiotowości, wzmocnienie poczucia własnej wartości pozwalające odnaleźć się kobietom i mężczyznom w dobie zmieniających się ról społecznych we współczesnym świecie. Podczas konferencji będą poruszane obszary tematyczne, związane z rozwojem technologicznym, ekologią, nauką i kulturą. Konferencja ma na celu omówienie zagadnień na temat bieżących procesów społecznych.
Wystąpienia tematyczne będą podzielone na trzy części:
I Kobieta
O tym, jak nowe technologie zmieniają struktury zatrudnienia oraz podział ról społecznych.
Moderator: prof. dr hab. Maria Nawojczyk (Wydział Humanistyczny Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie).
- Kobiety i innowacje – prof. zw. dr hab. Ewa Okoń-Horodyńska (Katedra Ekonomii i Innowacji, Uniwersytet Jagielloński).
- I przemysł stworzył kobietę. Nowe role społeczne kobiet, jako następstwo industrializacji Górnego Śląska w XIX i XX wieku, czyli nie tylko maszyna do pisania wyzwoliła kobietę – Leszek Jodliński (Muzeum Śląskie w Opawie, Republika Czeska).
- Hrabianka Zofia Małachowska, zapomniana pani fotograf – dr Karolina Grodziska (dyrektor Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie).
II Wiedza
Rozwój nowych technologii a środowisko – szansa czy zagrożenie. Udział kobiet w rozwoju technologii cyfrowych.
Moderator: dr Małgorzata Kalinowska – Iszkowska (wiceprezes Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego);
- W poszukiwaniu Dam na frontach IT – prof. Maciej Sysło (Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
- Kobieta a rozwój społeczeństwa informacyjnego – prof. Andrzej Pach (Katedra Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie).
- Nasza przyszłość. Czy naprawdę kontrolujemy rozwoju techniki i przemysłu? – Jan Musiał (wiceprezes WFOŚiGW).
III Władza
Kultura w społeczeństwie informacyjnym, kultura i technokraci.
- Nowy Zoil, czyli o schematyzmie po raz kolejny – Marta Tarabuła (Galeria Zderzak).
- Reperta Nova – nowożytne fascynacje sztuką i technologiami – dr Anna Olszewska (Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie; Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie).
Organizatorzy: Organizacja Pożytku Publicznego w Krakowie i Muzeum Narodowe w Krakowie
Konferencja Kobieta – Wiedza – Władza pt. Świat dla kobiet, czy kobiety dla świata
8 marca 2015 roku o godz. 10.00
Galeria Sztuki XIX wieku w Sukiennicach
Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie
Sala Siemiradzkiego
Rynek 1–3
Kraków