14 marca Komuna// Warszawa zaprasza do udziału w spotkaniu dotyczącym tematu miejskości i mieszczaństwa, widzianych zarówno z perspektywy artystycznej, jak i socjologicznej. O mieszczańskim teatrze, kondycji i polityczności współczesnej klasy średniej oraz sposobach mówienia o mieście dyskutować będą krytycy teatralni, socjologowie, urzędnicy i przedstawiciele ruchów miejskich.
- 15.00–16.15 – O gustach się nie dyskutuje. Teatr mieszczański
W dyskusji o teatrze mieszczańskim wezmą udział: Witold Mrozek – publicysta Gazety Wyborczej, członek zespołu Krytyki Politycznej, Maciej Nowak – założyciel Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, były dyrektor Teatru Wybrzeże, felietonista i Małgorzata Dziewulska – eseistka, pisarka teatralna, reżyserka, autorka książek o teatrze i kulturze współczesnej.
- 16.30–17.45 – Prześniona rewolucja?
O głośnej książce Andrzeja Ledera Prześniona rewolucja będą rozmawiać Tomasz Plata – kurator projektu MY, MIESZCZANIE, Michał Sutowski – członek zespołu Krytyki Politycznej, tłumacz, publicysta oraz Jarosław Makowski – historyk filozofii, dziennikarz i publicysta, od 2014 radny sejmiku śląskiego V kadencji.
- 18.00–19.00 – Ruchy miejskie, urzędnicy i sposoby mówienia o mieście i mieszczaństwie
Sposoby mówienia o mieście i do mieszczan omówią Jan Mencwel – aktywista miejski związany z Pracownią badań i innowacji społecznych Stocznia i stowarzyszeniem Miasto Jest Nasze, redaktor naczelny Gazety Stołecznej Michał Wybieralski, miejski aktywista i właściciel Baru Studio Grzegorz Lewandowski, Hanna Gill-Piątek – aktywistka, urzędniczka łódzkiego magistratu i Jarosław Jóźwiak – zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
Panel dyskusyjny My, mieszczanie
14 marca 2015 roku
Komuna// Warszawa