4 marca w Wydawnictwie W.A.B. ukazała się książka Jerzego Kochanowskiego Tylnymi drzwiami. Czarny rynek w Polsce 1944–1989. Autor porusza w niej temat czarnego rynku epoki PRL, który przeszedł do historii jako regularna wojna o handel.
Puste lodówki i kilkugodzinne wyczekiwanie w kolejce po mięso. Efekt? Powrót do domu z pustą siatką lub resztkami mięsnych podrobów spod lady.
Sytuacja bywała czasami dość schizofreniczna. Prokurator pisał akt oskarżenia dla czarnogiełdziarza na papierze z czarnego rynku, popijając kawę z przemytu, podawaną przez żonę ubraną w równie czarnorynkową sukienkę – pisze autor książki.
Czy tylko przy pomocy tytułowych tylnych drzwi można było przetrwać na socjalistycznej pustyni? W jakim stopniu czarny rynek podkopywał system państwowy, a w jakim udało mu się go ustabilizować i wzmocnić?
Prof. dr hab. Jerzy Kochanowski (ur. w 1960 r.) – historyk, wykładowca w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizuje się w historii XX w. Redaktor naczelny Przeglądu Historycznego, w latach 2000–2005 pracownik naukowy Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, w latach 2011–2012 stypendysta Imre Kertész Kolleg w Jenie.
Książka Jerzego Kochanowskiego otwiera nową serię wydawniczą W.A.B., która będzie prezentowała eseje, świadectwa, pamiętniki i reportaże historyczne, opisujące najciekawsze epizody historii polskiej i zagranicznej oraz kontrowersyjne, prowokujące do dyskusji zagadnienia. W serii ukażą się wkrótce:
- Paryże innej Europy Błażeja Brzostka (premiera: 18 marca),
- Budowanie Polski Ludowej Padraica Kenneya (premiera: 6 maja),
- Rozmowy norymberskie Leona Goldensohna (premiera: 20 maja),
- Kobiety, komunizm i industrializacja w powojennej Polsce Małgorzaty Fidelis (premiera: 3 czerwca),
- Mistrzowie śmierci. Einsatzgruppen Richarda Rhodesa (premiera: 17 czerwca).
Jerzy Kochanowski, Tylnymi drzwiami. Czarny rynek w Polsce 1944–1989
Premiera: 4 marca 2015 roku
W.A.B.