Momotaro to tytuł japońskiej bajki w reżyserii Tomasza Karolaka, którą już 21 i 22 marca zobaczymy na scenie Teatru IMKA. Opowieść o miłości, przyjaźni, dobru i złu pełna jest akrobacji opartych na aikido, lalek, kimon, teatru cieni oraz pagody.
Po spektaklu odbędą się warsztaty dla najmłodszych widzów, które poprowadzą instruktorzy z Dalekowschodniego Centrum Kulturalno-Sportowego SOTO. Dzieci nauczą się składać origami, poznają podstawy kaligrafii – spróbują napisać swoje imię w sylabariuszu katakana. W marcowym repertuarze (28–29 marca) znajduje się też spektakl Henryk Sienkiewicz. Greatest Hits w reżyserii Krzysztofa Materny.
Kiedy bezdzietny rybak złowił do sieci nienaturalnej wielkości brzoskwinię – zdziwił się. Jego zdziwienie było jeszcze większe, gdy przyniósł brzoskwinię do domu – pokazać żonie. Z brzoskwini wyskoczyło bowiem dziecko: wymodlony u bogów, oczekiwany przez wiele lat chłopczyk. Tak zaczyna się wyreżyserowana przez Tomasza Karolaka bajka Momotaro.
Bajki bywają lekceważone, ale my traktujemy ją jako sprawdzian – tłumaczy Tomasz Karolak – Przez wiele lat występowałem w bajkach i nauczyłem się, że dzieci są widzami najbardziej wymagającymi. Granie dla nich to największy aktorski egzamin. Wystarczy bowiem kilka puszczonych zdań, motyw zagrany bez emocji i na widowni zaczyna się szelest papierków, rozmowy. Teatralna gra musi być ciekawsza od tej w smartfonie. Dlatego korzystamy z kilku teatralnych konwencji – teatru dramatycznego, lalek i cieni. Aktorzy uczyli się sztuki walki aikido. Na niej oparta została choreografia i akrobacje.
W spektaklu zagrają m.in. Marcin Kalisz i Krzysztof Wieszczek, a także młodzi artyści, którzy mają już za sobą pierwsze przygody teatralne i filmowe. Muzykę inspirowaną kulturą japońską oraz teksty piosenek nawiązujące do haiku napisał Jakub Przebindowski – znany publiczności IMKI jako Fior z Operetki Mikołaja Grabowskiego. Momotaro będzie można zobaczyć w Teatrze IMKA także 13 i 14 kwietnia br.
Spektakl Momotaro
21 i 22 marca 2015 roku
Teatr IMKA
Warszawa
2 komentarzy
Bez dwóch zdań znakomity spektakl. Widać było zainteresowanie wśród dzieci. Miejmy nadzieję, że w IMCE będzie jeszcze wiele takich spektakli.
Rewelacyjny spektakl dla dzieci, ale nie tylko!