W tym roku wielowymiarowość designu i miejskiego życia połączone zostaną jednym słowem – SIECI.
Sieć miastotwórczych powiązań w skali mikro i makro stała się podstawą projektowych rozważań, których efekty zaprezentowane zostaną podczas Gdynia Design Days. Twórcze rozwinięcie hasła odnajdziemy w kuratorskich interpretacjach i aktywnej dyskusji z mieszkańcami i specjalistami z różnych dziedzin. Celem są realne rozwiązania, które nie będą chwilowe i ulotne. Prototypy powstające w odpowiedzi na myśl przewodnią tegorocznego festiwalu zostaną pokazane w lipcu podczas Gdynia Design Days.
Hasło SIECI przywodzi na myśl rybacką i portową historię Gdyni. Nawiązanie do tradycji i doświadczeń lokalnej społeczności towarzyszy rozważaniom projektowym każdej edycji Gdynia Design Days.
Nad merytoryczną częścią programu Gdynia Design Days 2015 pracują m.in.: grupa Razy 2, Agnieszka Jacobson-Cielecka, Marian Misiak, Atelier Starzak-Strębicki, Ewa Janczukowicz-Cichosz. Projekt Terminalu Designu przygotują None Grupa i Interurban. Kuratorami wystawy głównej – SIECI została grupa Razy 2. Celem wystawy jest stworzenie rozwiązań mocno osadzonych w mieście i projektowanych dla konkretnych gdyńskich uwarunkowań. Mają dotyczyć poprawy, wzmocnienia i niekiedy odbudowania sieci relacji i współdziałania mieszkańców. Ważnym aspektem tworzonych prototypów jest ich późniejsza wdrażalność w tkankę miejską Gdyni.
Interpretację hasła pozostawiono projektantom z całej Polski. W programie kilka nowych elementów m.in. gdyński spacer i połączenie dwóch głównych lokalizacji festiwalu. Większość elementów programu m.in. wystawy, warsztaty i spotkania zaplanowana jest w przestrzeniach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni.
W tym roku na Gdynia Design Days:
- Wystawa Dyplomy wydziału Architektury i Wzornictwa na Gdynia Design Days 2015
- Seaglass – od prototypu do produktu. Gdyńska pamiątka inaczej
- Wystawa Rygalik. Istota Rzeczy
Gdynia Design Days 2015
Od 3 do 12 lipca 2015 roku
Gdynia