25 marca w lokalu_30 w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Michała Bartłomowicza Cargo Cult: Copy and Imitation. Pierwsza wystawa artysty w Warszawie jest wielopłaszczyznową podróżą przez imitację i reprodukcję.
Michał Bartłomowicz stosuje w swoich pracach technikę kolażu, jednak używa go w sposób wyjątkowy, nie ukrywając przy tym, że technika ta zrodziła się w sposób absolutnie przypadkowy. Zapoczątkował ją zbieg okoliczności, który zainspirował realizację jego pierwszych prac: uwagę artysty przykuły wycinki skserowanych kartek, które następnie wykorzystał – przy użyciu fotokopiarki – do tworzenia nowych elementów zestawianych w kolaże, a zatem dzieła unikatowe. Wycinki te – zdjęcia pochodzące z materiałów reklamowych, czasopism, książek, kartek pocztowych – to zdjęcia znalezione przez przypadek. Były one następnie kserowane, niekiedy modyfikowane pod względem wielkości lub przesuwane podczas kopiowania, tworząc w ten sposób figury i formy płynne, które w zestawieniu składają się na kolejne obrazy, sugestywne i ciekawe. Obrazy te naśladują niektóre techniki rysunku i druku, jak np. ksylografię, a przede wszystkim litografię i akwafortę.
Artysta porównuje swój modus operandi do samplingu w muzyce, czyli wybierania fragmentu nagrania i jego ponownego użycia jako motywu dźwiękowego w innym utworze. Bartłomowicza zaciekawiła piosenka Serge’a Gainsbourga pt. Cargo culte, opowiadająca o religijnej praktyce opartej na zasadzie kopii i naśladowania, cechującej również prace obecne na wystawie. Choć artysta znał utwór Gainsbourga przed rozpoczęciem pracy nad kolażami, dopiero po pewnym czasie udało mu się zauważyć istotny związek między własnymi dziełami a kultem cargo, przywołanym w piosence.
Czym jest kult cargo? To praktyka religijna, która pojawiła się w różnych społeczeństwach plemiennych Melanezji i Nowej Gwinei po ich zetknięciu się z Zachodem w XIX i XX wieku. Kulty cargo łączy wiara w nadejście statków i samolotów pełnych dóbr (po angielsku cargo właśnie, stąd nazwa tych religijnych ruchów) przeznaczonych nie dla Europejczyków, ale dla tubylców. Wierni uważają, że zawdzięczają dostawy dóbr interwencji bóstwa; dlatego też, w celu ponownego sprowadzenia statków i wybłagania nowych towarów, wyznający kult cargo oddają się praktykom religijnym polegającym np. na tworzeniu prymitywnych imitacji pasów startowych i samolotów.
Wystawa Michała Bartłomowicza Cargo Cult: Copy and Imitation
Kuratorka: Sabrina Zorzan
Od 25 marca do 7 kwietnia 2015 roku
Wernisaż: 25 marca 2015 roku, godzina 18.00
Lokal_30
Warszawa