Fundacja Czas Dzieci zaprasza do Krakowa na drugą edycję Festiwalu Literatury dla Dzieci, która potrwa od 10 do 31 maja.
Po pierwsze: Wilkonie
Kto nie zna twórczości Józefa Wilkonia? Artysta w tym roku obchodzi 85. urodziny, które będą fetowane również w czasie Festiwalu Literatury dla Dzieci. Wystawę Wilkonie będzie można obejrzeć w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (wernisaż otwiera Festiwal), a sam Mistrz będzie gościem specjalnym Gali wręczenia nagrody plebiscytu Najlepsza Polska Książka dla Dzieci 2014 we Wrocławiu (jego grafika ozdobi dyplom zwycięzcy). Będzie można też wziąć udział w prowadzonych przez niego warsztatach rzeźbiarskich.
Po drugie: Literatura na receptę
Ostry Dyżur Literackiego szpitala polowego otworzy swe podwoje dla wszystkich poszukujących książkowych inspiracji. Festiwalowy zespół lekarski – eksperci z dziedziny literatury dla dzieci – nie tylko wysłuchają czytelniczych problemów, ale też przepiszą właściwą kurację. Oczywiście na receptę.
Po trzecie: W 21 dni dookoła świata
Tegoroczny Festiwal Literatury dla Dzieci otwiera się na inne kultury. Dzieci będą miały okazję poczuć się jak mieszkańcy innych części świata: posłuchać bajek, pobawić się i posmakować lokalnych specjałów. W planach podróż na Czarny Ląd, a także do Egiptu, Indii, Izraela, Japonii czy USA.
I wreszcie: Goście, goście
Nie może zabraknąć spotkań literackich. A będzie można spotkać się m.in. z Ulfem Starkiem. To jeden z najbardziej cenionych i lubianych szwedzkich autorów literatury dziecięcej, w Polsce znany przede wszystkim z cyklu o Cynamonie i Trusi, a także książek Jak tata pokazał mi wszechświat oraz Jak mama została Indianką.
O perypetiach Kacperka opowie osobiście autor, czyli Jerzy Stuhr. Uwielbiany przez dzieci Andrzej Maleszka poprowadzi warsztaty filmowe, Iwona Chmielewska opowie o swojej nowej książce, a Michał Rusinek zaprosi na spacer po krakowskim rynku.
Ponadto swój udział w Festiwalu Literatury dla Dzieci potwierdzili: autor serii Ulysses Moore Pierdomenico Baccalario, Michel Piquemal (który ma na swoim koncie ponad 200 książek dla dzieci), a także Rafał Kosik (autor cyklu Felix, Net i Nika), Renata Piątkowska (laureatka plebiscytu Najlepsza Polska Książka dla Dzieci 2013), Zofia Stanecka i Marianna Oklejak (czyli autorka i ilustratorka bestsellerowej serii o Basi), Anna Czerwińska-Rydel, Agnieszka Tyszka, Maciej Wojtyszko (twórca Bromby) oraz wielu innych.
Poza tym…
Zabawy w plenerze, warsztaty z ilustratorami, gry miejskie, zagadki kryminalne, seanse kinowe, spektakle teatralne, koncert i wiele innych.
2. Festiwal Literatury dla Dzieci
Od 10 do 31 maja 2015 roku
Kraków