17 kwietnia na ekrany polskich kin trafi długo oczekiwany, najnowszy film Lecha Majewskiego Onirica. Psie Pole.
Lech Majewski powraca z filmem zamykającym tryptyk malarski rozpoczęty Ogrodem rozkoszy ziemskich inspirowanym obrazem Hironimusa Boscha i Młynem i krzyżem poświęconym Drodze krzyżowej Bruegla.
Adam (Michał Tatarek) jest na pozór zwykłym pracownikiem supermarketu. W rzeczywistości do niedawna był naukowcem – specjalistą z dziedziny literatury symbolicznej. Jego błyskotliwą karierę przerwał tragiczny wypadek, w którym zginęła jego ukochana Basia (Anna Mielczarek) i najlepszy przyjaciel Kamil (Szymon Budzyk), a on sam cudem przeżył. Od tamtej pory dręczą go koszmary, które zaczynają się spełniać.
Akcja filmu rozgrywa się w 2010 roku. Na osobistą sytuację bohatera nakładają się wydarzenia w Polsce.
Lech Majewski – artysta interdyscyplinarny – reżyser filmów i oper, autor wideoartów, fotografii, rzeźb, poeta, malarz, kompozytor, scenograf, producent. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na Wydziale Reżyserii łódzkiej PWSFTviT pod kierunkiem Wojciecha Hasa (dyplom w 1977 roku). W 1981 roku zadebiutował na dużym ekranie pełnometrażowym filmem Rycerz. Od 1993 reżyserował spektakle operowe, m.in. Króla Ubu w Teatrze Wielkim w Łodzi, Carmen w Teatrze Wielkim w Warszawie i w Wilnie, Black Rider i Operę za Trzy Grosze w Niemczech, Pokój saren – operę według własnego libretta, do której napisał muzykę wspólnie z Józefem Skrzekiem – w Operze Śląskiej. Zrealizował też filmy, m.in. Basquiat (jako scenarzysta i producent), Wojaczek, Angelus, Ogród rozkoszy ziemskich. W 2010 ukazał się jego film Młyn i krzyż poświęcony obrazowi Droga Krzyżowa pędzla Pietera Bruegla (starszego).
Więcej o filmie w rozmowie z Lechem Majewskim dla Magazynu O.pl
Rozmowa z Lechem Majewskim w cyklu „Rozmowy na 15-lecie O.pl”
Onirica. Psie Pole
Scenariusz i reżyseria: Lech Majewski
Obsada: Michał Tatarek, Elżbieta Okupska, Anna Mielczarek, Jacenty Jędrusik, Szymon Budzyk
W kinach od 17 kwietnia 2015 r.