23 kwietnia w Instytucie Cervantesa odbędą się warsztaty pantomimy prowadzone przez chilijskiego mima, Francisco Bassignanę.
Kurs teoretyczno-praktyczny prowadzony przez aktora, mima i producenta chilijskiego, Francisco Bassignanę. Kurs ma na celu przedstawienie krótkiego zarysu pantomimy (w tym, m.in. wpływu na tę sztukę Marcela Marceau i Étienne’a Decroux), a także różnych technik klasycznych i ich najważniejszych cech (kontrola nad ciałem, wyrażanie emocji, części ciała wyrażające emocje, tworzenie niewidzialnych przedmiotów, elementy tworzące pantomimę, etc.), tak aby uczestnicy, dzięki wyobraźni i zdobytej wiedzy, potrafili tworzyć małe historii bez słów.
Francisco Bassignana – urodził się w Chile, pomieszkuje w Santiago de Chile i w Krakowie, gdzie od 10 lat, jako mim, wciela się m.in. w postać Srebrnego Króla na Rynku. Studiował prawo na Uniwersytecie Katolickim w Santiago de Chile, ukończył kurs teatralny w Akademii Cuarta Pared w Hiszpanii, kształcił się jako mim w École Internationale de Mimdrame w Paryżu (Międzynarodowej Szkole Pantomimy), założonej przez legendarnego Marcela Marceau i jednocześnie najbardziej prestiżowej uczelni tego rodzaju, a także – również w Paryżu – w École International de Mime Corporel Dramatique (Międzynarodowej Szkole Mimu Cielesnego Dramatycznego). Jako aktor filmowy i teatralny, a także reżyser i mim pracował w całej Europie. Jest laureatem wielu nagród, w tym, jako reprezentant Polski, III Nagrody na Europejskim Festiwalu Figur Ludzkich w Lommel w Belgii, wcielając się w rolę Kazimierza Wielkiego.
Program warsztatów:
- Mim i pantomima: krótki zarys historyczny
Historia pantomimy do XX wieku
Mim współczesny: mim cielesny dramatyczny; Marcel Marceau, Étienne Decroux
- Ruch ciała
Kontrola nad ciałem
Wyrażanie uczuć
Wyrażanie emocji
Części ciała wyrażające emocje
Maska
- Mim a świat zewnętrzny
Tworzenie niewidzialnych przedmiotów
Mim abstrakcyjny
Mim jako przedmiot
Elementy tworzące pantomimę lub mimodramat
Francisco Bassignana – warsztaty
23 kwietnia 2015 roku
Instytut Cervantesa w Krakowie