Już wkrótce ukaże się 35 nr kwartalnika Rita Baum. Tym razem czasopismo będzie przeznaczone nie tylko do czytania, ale również do oglądania.
W numerze krakowska krytyczka sztuki Grażyna Borowik pisze o tradycji polskiej książki-obiektu, Zuzanna Sokołowska – o europejskiej scenie book artu, a Jadwiga Tryzno opowiada w rozmowie z redaktorem naczelnym o tym, jak zakładała wraz z mężem muzeum książki artystycznej, jedyne takie muzeum w Polsce.
Nad stroną wizualną numeru-obiektu czuwa czwórka artystów: znany wrocławski performer Andrzej Dudek-Dürer oraz graficy Julita Gielzak, Patrycja Mastej i Jacek Zachodny. Do udziału w numerze zaproszono konstruktora książek artystycznych zarówno w formie tradycyjnego rękodzieła, jak i książek elektronicznych oraz sieciowych, Radosława Nowakowskiego. Całość otwiera się na przestrzeń trójwymiarową. Pamiętacie rozkładane książeczki z bajkami? Takie zabawy w stylu pop up znajdziecie także w Ricie-obiekcie.
W dziale muzycznym premierowa publikacja fragmentu tekstu Mirosława Spychalskiego o skomplikowanych losach legendy czeskiego undergroundu, zespołu Plastic People Of The Universe, który zapowiada jego książkę Wyścig niepokoju. Warszawa – Berlin – Praga. Wesołe i ponure wypisy z historii undergroundu.
Ponadto w numerze:
- bliskowschodnia korespondencja Sławka Rzewuskiego o palestyńsko-żydowskim Freedom Theatre,
- fragment nowej książki Łukasza Mańczyka o wybitnej serbskiej tłumaczce literatury polskiej Biserce Rajcić,
- filozofia Iosa Kessela,
- Jerzy Franczak o Jacques’u Rancierze i demokracji,
- a także – tradycyjnie – dobra proza i poezja: Ondřej Lipár, Rafał Gawin, Wojciech Brzoska, Kostia Grek, Ray Grant, Marta Marciniak.
Kwartalnik Rita Baum
Numer 35
Data publikacji: przełom kwietnia i maja