26 kwietnia zakończyła się warszawska 10. edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera 2015. Podczas uroczystego zamknięcia ogłoszono laureatów konkursów na najlepszy film pełnometrażowy, dokumentalny i krótki metraż.
Oceniały trzy składy jury. Festiwal trwa jeszcze w Białymstoku i Koninie. Po zakończeniu projekcji we wszystkich miastach podliczymy głosy publiczności i we wszystkich miastach podliczymy głosy publiczności i poinformujemy o zwycięzcy Plebiscytu Publiczności.
Podczas tegorocznej edycji pokazaliśmy ponad 40 filmów pełnometrażowych i szortów. Odwiedzili nas goście z Polski i zagranicy, można było porozmawiać z nimi podczas kilku spotkań po projekcjach filmowych.
Przypominamy, że do końca czerwca organizatorzy prowadzą zbiórkę pieniężną na Park Narodowy Virunga, ostatniego miejsca na ziemi, w którym żyją goryle górskie. Dzięki zebranym środkom możliwa jest stała ochrona środowiska naturalnego, sierocińca goryli oraz finansowanie strażników i ich rodzin.
Przedstawiamy laureatów 10. Edycji Festiwalu Filmów Afrykańskich Afrykamera:
Wybór Jury pełnometrażowego, w składzie: Tsitsi Dangarembga (Zimbabwe), Sherif Awad (Egipt) oraz Renee (Kanada):
- Najlepszy film: Fevers,reż. Hicham Ayouch
Uzasadnienie: Tragiczna opowieść, która odzwierciedla traumę i zagubienie dzieci afrykańskiej diaspory, przy użyciu pięknie ustrukturyzowanego języka filmowego. - Pierwsze wyróżnienie: Difret, reż. Zeresenay Berhane Mehari
Uzasadnienie: Za ukazanie sprawy dotyczącej praw człowieka opartej na prawdziwych faktach w fikcyjnej scenerii, w sposób, który mocno odzwierciedla walkę fizyczna i psychologiczną młodych dziewcząt i kobiet w niektórych afrykańskich społecznościach wiejskich. - Drugie wyróżnienie: Betu and Amare, reż. Andy Siege
Uzasadnienie: Za poezję i wolność marzeń, dzięki którym postacie i widz ma możliwość ucieczki od przemocy.
Wybór Jury dokumentalnego w składzie: Paulina Wójtowicz, Tomasz Michniewicz, Piotr Pluciński
- Najlepszy film dokumentalny: Virunga, reż. Orlando van Einsiedel
Uzasadnienie: To definicja współczesnego dokumentu. Z misją (może nawet z tezą), w interesie dobra w walce ze złem, ze znakomitym researchem, a do tego nowocześnie zmontowany i ze zdjęciami godnymi BBC. - Wyróżnienie: Koza za głos, reż. Jeroen van Velzen
Uzasadnienie: Za fantastyczną metaforę sceny politycznej, która mimo bardzo lokalnego charakteru, ma uniwersalny wymiar, i prostotę przekazu, udowadniającą, że czasem wystarczy sięgnąć po to, co małe i bliskie, by zobrazować wielkie mechanizmy rządzące polityką i społeczeństwami.
Wybór Jury krótkometrażowego w składzie: Tomasz Śliwiński, Katarzyna Czajka, Adam Warzyszyński
- Najlepszy film krótkometrażowy: Chop my money, reż. Theo Anthony
Uzasadnienie: Za oryginalne i niesztampowe podejście do problemu przemocy widzianej poprzez doświadczenia dzieci. Film mcny i pozostający w pamięci nie tylko ze względu na wybraną tematykę, ale również ze względu na formalny sposób jego realizacji. - Wyróżnienie: Le larme du bourreau, reż. Layth Abdul Amir
Uzasadnienie: Za poruszenie istotnego i uniwersalnego problemu kary śmierci w sposób ukazujący jej nieludzki wymiar zarówno z punktu widzenia kata jak i skazanych.
Wyniki warszawskiej 10. edycji Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera 2015
26 kwietnia 2015 roku