2 maja o godzinie 18.00 w Galerii Zamek w Reszlu odbędzie się wernisaż instalacji autorstwa Julii Curyło i Lizy Sherzai pt. Euroarabia.
Po raz pierwszy zaprezentowana została w Istambule na terenie Uniwersytetu Sabanci w listopadzie, a jej teaser pojawił się w Londynie w październiku. Głównymi wątkami instalacji są dialog międzykulturowy, migracja oraz krytyka ekstremizmu, który w każdej postaci zagraża wolności człowieka.
Instalacja złożona z piętnastu rzeźb wypełnionych powietrzem (130 x 220 cm) w formie matrioszki ubranych w afgańskie burki stoi na różanych wieńcach, atrybucie kojarzonym z Europą wschodnią. Burki pokrywają słowa w języku perskim, angielskim i francuskim. Słowa klucze odnoszą się do praw człowieka, praw kobiet, niezgody na ekstremizm i używania religii do celów politycznych. Oczy Matrioszek należą do Fridy Kahlo, Yoko Ono, Oriany Fallaci, Mariny Abramović, Aliny Szapocznikow, Golshifteh Farahani, Patti Smith, Susan Sontag, Simone de Beauvoir, Tamary Łempickiej, Shirin Neshat, Amelii Earhard, Hannah Arendt i innych inteligentnych, odważnych kobiet, które poprzez ich życie i pracę przyczyniły się do walki ze stereotypowym postrzeganiem kobiet i ich roli w społeczeństwie. Pochodzą z kręgu kulturowego Wschodu i Zachodu a to co je jednoczy, to indywidualizm i brak zgody na ustalone zasady, reguły i role często narzucane kobietom kulturowo, religijnie i społecznie, zarówno w przeszłości jak i dziś. W Galerii Zamek w Reszlu zobaczymy pięć kobiet-matrioszek.
Forma matrioszki, tradycyjnej rosyjskiej zabawki, to też zabawa ze stereotypem – zdrowej, krzepkiej, wiejskiej dziewczyny z Europy wschodniej, rumianej i uśmiechniętej, ubranej w kwiecisty strój. Matrioszki Curyło i Sherzai niepokojące w swojej absurdalnej wielkości i czerni burek, symbolu współczesnego zniewolenia, wprowadzają w przestrzeń publiczną dyskomfort. Jedynie kolorowe wieńce, żywe spojrzenia i pełne nadziei słowa są znakiem, że burka ciąży i przytłacza, lecz nie odbiera wiary ani determinacji w walce z ekstremizmem. Sherzai, obecnie mieszkająca w Warszawie, ma korzenie perskie, natomiast rodzina Curyło została przesiedlona do centralnej Polski z kresów, terenów dzisiejszej Białorusi. Kolejny motyw – migracji – jest więc ściśle wpisany w projekt z powodów osobistych i kulturowych oraz poprzez stymulację kontrastów świata Islamu i Zachodu ich historii, tradycji i religii.
Euroarabia towarzyszy otwarciu wystawy malarstwa Julii Curyło. Wystawa prezentowana w Galerii Zamek w Reszlu jest pierwszą taką realizacją w północno-wschodniej części Polski. Do tej pory prace Curyło można było oglądać na wystawach indywidualnych i grupowych w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Lublinie, czy Legnicy oraz za granicą: w Nowym Jorku, Berlinie, Dreźnie i Istambule.
Instalacja Euroarabia
Wernisaż: 2 maja 2015 roku, o godz. 18.00
Czas trwania: Od 2 maja do 29 czerwca 2015 roku
Galeria Zamek
Reszel