16 maja w Wilanowie, w ramach Nocy w Muzeum Pałacu Króla Jana III, dla zwiedzających będzie okazją nie tylko do bezpłatnego zwiedzania Pałacu Wilanowskiego, ale również do wzięcia udziału w wielu atrakcjach.
Program wilanowskiej Nocy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie:
Pałac
Zwiedzanie pałacu, godz. 19.00–1.00. Ostatnie wejście o godz. 00.30. Parter pałacu jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Pałacowi Opowiadacze (akcja), godz. 19.00–24.00
W wybranych komnatach pracownicy muzeum i wolontariusze będą opowiadać gościom o kolekcjonerach i kolekcji bezcennych dzieł sztuki zgromadzonych w muzeum. Wilanowscy opowiadacze zapraszają gości do refleksji i rozmowy o zabytkach, które zazwyczaj umykają uwadze podczas zwiedzania.
Bajki w pałacu, godz. 19.00–21.00
Pracownicy muzeum będą czytać najmłodszym bajki Pieniek otwiera muzeum oraz Gdzie jest wydra?. Najmłodsi dowiedzą się, co trzeba zrobić, żeby otworzyć własne muzeum, i na czym polega praca muzealnika. Wspólnie z Pupusieńką, Fanfanikiem lub Minionkiem wyruszymy na poszukiwania zaginionej wydry o imieniu Robak.
Muzeum Utracone (prezentacja multimedialna), Sala Biała, godz. 19.00–24.00
W ultranowoczesnej oprawie zaprezentujemy skarby kultury, które niegdyś znajdowały się w polskich zbiorach i które w wyniku zawieruch dziejowych przepadły bezpowrotnie.
Dziedziniec główny
Kulinarny Grand Tour – kuchnia w Polsce w XVIII i na pocz. XIX wieku, godz. 19.00–22.00
Podczas tegorocznej Nocy Muzeum Króla Jana III w Wilanowie opowiemy, co i jak jadano w czasach, gdy właścicielem Wilanowa był Stanisław Kostka Potocki, a także czym kuchnia tamtych czasów różniła się od sławnej tradycji sarmackiej. Posłuży nam do tego niezwykłe źródło, książka kucharska Kucharz doskonały Wojciecha Wielądka. Elementem uzupełniającym będą krótkie pokazy kulinarne (godz. 19.30, 20.30, 21.30), bazujące na przepisach z Kucharza doskonałego.
Niezwykła kolekcja Łukasza Biczyńskiego (pokaz), godz. 19.00–23.00
Pokaz kolekcji uzbrojenia z przełomu XVIII i XIX wieku pozwoli prześledzić, jak na przestrzeni wieków zmieniała się broń oraz formacja wojskowa. Uczestnicy będą mogli zobaczyć szpady, pałasze, szable bojowe i paradne oraz broń palną. Rozwiążemy także niezwykłą zagadkę: dlaczego Polacy jako jedyni na świecie mają czapki rogatywki.
Kiermasz książek wilanowskich, godz. 19.00–24.00
Zapraszamy do zapoznania się z wydawnictwami Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W muzealne święto oferujemy atrakcyjne rabaty. Z pewnością każdy wybierze dla siebie interesującą książkę.
Stylowe kolekcje (pokaz mody), godz. 21.00
Empirowe i współczesne kreacje inspirowane wilanowskimi kwiatami zaprezentują Debiutantki, uczestniczki programu edukacyjno-charytatywnego.
Wozownia
Różności o różach oraz Na grządce u króla (warsztaty dla rodzin z dziećmi od lat 3), godz. 19.00–23.00
Co łączy królewską rezydencję Jana III oraz rody Yorków i Lancasterów oraz gdzie w ogrodzie można znaleźć nawiązania do tych zwaśnionych rodzin? Dokąd podróżuje cykoria podróżnik i co lubi lubczyk? Czy wężymord ma mordkę, czy ryjek? I w końcu, gdzie szukać bani? Na te i inne pytania możecie uzyskać odpowiedź podczas warsztatów manualnych. Poznamy też różności o różach i zapomnianych warzywach.
Pergola (przy wejściu do parku)
Zielnik kaligraficzny (warsztaty dla dzieci od 7 lat, młodzieży i dorosłych), godz. 19.00–23.00
Warsztaty umożliwią poznanie kroju pisma z czasów króla Jana III oraz naukę kreślenia liter w charakterze pisma angielskiego przy użyciu pióra. Będziemy kaligrafować łacińskie nazwy roślin i przygotujemy podpisy do zielników na kartach z obrazkiem wybranej rośliny.
Pozdrowienia z Wilanowa! Kolekcjonerskie pocztówki (warsztaty dla rodzin z dziećmi od 6 lat), godz. 19.00–23.00
Uczestnicy warsztatów poznają historie wybranych obiektów z kolekcji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Wcielą się w rolę kolekcjonera dzieł sztuki i stworzą wyjątkową pocztówkę kolekcjonerską. To okazja również do poznania tajników scrapbookingu. Pozdrowienia z Wilanowa będzie można wykaligrafować gęsim piórem.
Noc w Muzeum
16 maja 2015 roku, od godz. 19.00
Pałac Króla Jana III Sobieskiego
Wilanów