Tegoroczne, 6. Warszawskie Targi Książki odbędą się na Stadionie Narodowym i potrwają od 14 do 17 maja. Ważnym, międzynarodowym elementem tegorocznej edycji WTK jest udział Francji w charakterze gościa honorowego. Przez cztery dni na Stadionie Narodowym nowości i bestsellery prezentować będzie ponad 850 wystawców z Polski i 28 krajów. Swój dorobek przedstawi blisko 800 znakomitych autorów z kraju i zagranicy, odbywać się będą spotkania, dyskusje, debaty, wykłady i prezentacje, nie zabraknie atrakcji literacko-artystycznych.
Różnorodny obraz świata zarysowany w literaturze Francji najlepiej przybliżą czytelnikom zaproszeni na Targi pisarze, których biografie związane są z różnymi miejscami i kulturami. Szczególnym gościem będzie Eric-Emmanuel Schmitt – jeden z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy i dramaturgów, laureat nagrody Grand Prix du Théâtre de l’Académie Française oraz Nagrody Goncourtów, w Polsce uhonorowany w ubiegłym roku przez Instytut Książki tytułem „Ambasadora Czytelnictwa”. Swoją obecnością zaszczycą nas również inni laureaci Nagrody Goncourtów: Jérôme Ferrari – autor docenionych we Francji powieści, nauczyciel filozofii w Algierii, na Korsyce i w Abu Dabi, czy Pierre Lemaitre – mistrz kryminału, autor książek, o których sfilmowanie mógłby pokusić się sam Alfred Hitchcock. Na Targach powitamy także Bernarda Werbera, którego książki łączą elementy duchowości, science-fiction, biologii i futurologii, przetłumaczone zostały na 35 języków. Świeżego powiewu w literaturze będzie można doświadczyć poprzez prezentację twórczości Frédérica Pajaka, wynalazcy oryginalnej konwencji łączącej rysunek i narrację. Nowatorską historię cywilizacji, opisaną z perspektywy naszych „braci mniejszych” w książce Zwierzęcy punkt widzenia, nakreśli Eric Baratay. Swoją niezwykłą wersję biografii malarza Gustava Couberta przedstawi David Bosc. Refleksjami na temat kondycji literatury i kultury w obliczu przemian społecznych podzieli się z czytelnikami Pierre Assouline, krytyk literacki, członek Akademii Goncourtów, dziennikarz i pisarz. Wśród autorów, których książki wciąż czekają na tłumaczenie, będą m.in. laureatka francuskich i angielskich nagród literackich Sylvie Germain oraz Bernard Friot. Miłośnicy komiksu będą mieli wyjątkową okazję spotkania z pionierem blogosfery poświęconej francuskim komiksom – Bouletem czy też Lewisem Trondheimem – autorem „pierwszego pozaziemskiego komiksu wydanego na planecie Ziemia”, zatytułowanego Alieen. Jean-Pierre Filiu podejmie bardziej przyziemne wyzwanie przedstawienia relacji pomiędzy Bliskim Wschodem a Stanami Zjednoczonymi. Pojawią się również Anne-Claire, Jérôme i Olivier Jouvray – twórcy kontrowersyjnej, komiksowej postaci Lincolna, młodego buntownika, „prześladowanego” przez Boga i Diabła, którzy próbują sprowadzić go na dobrą albo złą drogę. Natomiast dzieci spotkają się ze znanym już w Polsce twórcą filozoficznych bajek Michelem Piquemalem. Listę francuskich autorów-filozofów na Targach zamyka Patrick Deville, podróżnik-kosmopolita, który w latach 80. mieszkał na Bliskim Wschodzie, w Nigerii i Algierii, a w 90. odwiedził Kubę, Urugwaj i Amerykę Środkową.
Wyjątkowym akcentem polsko-francuskim na Warszawskich Targach Książki będzie wystawa Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki „Kultury”, upamiętniająca dziedzictwo Jerzego Giedroycia, twórcy paryskiej „Kultury” i Instytutu Literackiego.
Obok francuskich pisarzy gośćmi będą też światowej sławy autorzy reprezentujący różne gatunki i formy literatury. Na Targach tajemnice swoich eksperymentów zdradzi publiczności amerykański psycholog Philip Georg Zimbardo. Cenny głos do aktualnej dyskusji społecznej o sytuacji na Wschodzie włączy Edward Lucas, redaktor brytyjskiego tygodnika „The Economist”, współpracujący z „Magazynem Świątecznym Gazety Wyborczej” i znany w Polsce dzięki książce diagnozującej kondycję Rosji pt. Podstęp. Ze swoimi młodymi fanami spotka się John Flanagan, australijski autor Zwiadowców, znanej serii osadzonej w fantastycznym świecie powieści dla młodzieży. Pojawi się tu też Irene Cao, przedstawicielka lżejszej literatury włoskiej, której to książki plasują się na szczytach międzynarodowych list bestsellerów. Targi odwiedzi też włoski eseista i publicysta Roberto Salvadori. Rosyjską literaturę reprezentować będą m.in.: Maja Kuczerska, Nina Litwiniec, Dmitrij Bak, Eduard Koczergin, Jewgienij Wodołazkin, Siergiej Czuprynin i Dmitrij Pietrow. Hiszpańskojęzyczna poezja współczesna reprezentowana będzie przez gości z Meksyku i Chile, takich jak: Luis Vicente de Aguinaga, Rocío Cerón, Cristián Gómez Olivares i Vicente Luis Mora.
Nie zabraknie najpopularniejszych autorów z Polski, takich jak: Bohdan Butenko, Jerzy Bralczyk, Iwona Chmielewska, Sylwia Chutnik, Anna Czerwińska-Rydel, Dorota Gellner, Katarzyna Grochola, Julia Hartwig, Józef Hen, Michał Jagiełło, Wojciech Karpiński, Grzegorz Kasdepke, Marek Krajewski, Dorota Masłowska, Małgorzata Piekarska, Mariola Pryzwan, Andrzej Stasiuk, Małgorzata Strzałkowska, Marcin Szczygielski, Małgorzata Szejnert, Olga Tokarczuk, Agata Tuszyńska, Agnieszka Tyszka, Vincent V. Severski, Józef Wilkoń, Małgorzata Warda i wielu innych.
Festiwal Komiksowa Warszawa na Targach to coraz bardziej widoczny sektor wystawienniczy, zlokalizowana nieopodal strefa autografów, a także trzy dni spotkań, prezentacji i warsztatów dla wielbicieli gatunku. Także i w tym roku w ramach Festiwalu swój dorobek prezentować będzie kilkudziesięciu twórców komiksów z kraju i zagranicy, a w strefie autografów można będzie otrzymać graficzny upominek od autorów najbardziej poszukiwanych komiksów dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Wśród gości pojawią się takie gwiazdy jak: Lewis Trondheim, któremu przypisuje się przemianę i rozwój rynku francuskiego w ostatnich 20 latach, czy John Lyman – niezwykle płodny amerykański scenarzysta.
Tradycją WTK są spotkania branżowe, organizowane przez polskich i zagranicznych partnerów. W tej edycji ważnym tematem będzie ustawa o stałej cenie książki, o której debatować będą polscy i francuscy specjaliści zaproszeni w ramach wystąpienia gościa honorowego. „Cywilizujemy rynek książki w Polsce” – pod takim tytułem odbędzie się dyskusja o skutkach ustawy o książce, której specjalnym gościem będzie Jean-Gui Boin, dyrektor generalny Międzynarodowego Biura Wydawców Francuskich (BIEF). Ponadto jak co roku Polacy będą mogli skorzystać z doświadczeń niemieckich przedstawicieli branży księgarsko-wydawniczej i multimedialnej na seminarium organizowanym m.in. przez Frankfurckie Targi Książki i Polską Izbę Książki pt. „Modele biznesowe typu e-Lending dla wydawców – dwa przykłady niemieckie”.
Tydzień przed rozpoczęciem Targów zarejestrowano ponad 850 wystawców, w tym około 600 polskich oraz około 250 zagranicznych z 29 krajów i obszarów kulturowych. W porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy to Warszawa gościła 120 międzynarodowych wystawców, jest to stuprocentowy wzrost. Obok Francji do Polski zawitają m.in. goście z: Armenii, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chin (Tajwanu), Czech, Grecji, Hiszpanii, Indii, Iraku (Kurdystanu), Kanady, Litwy, Niemiec, Rosji, Rumunii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Szwajcarii, Szwecji, Turcji,
6. Warszawskie Targi Książki
Od 14 do 17 maja 2015 roku
Stadion Narodowy w Warszawie