Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach zaprasza do wzięcia udziału w konkursie organizowanym w ramach projektu Rezerwat, którego kuratorką jest Marta Lisok. Propozycje konkursowe nadsyłać można do 7 czerwca.
Ogłaszamy przegląd dokumentacji prac związanych z tematem odpoczynku na terenie parków miejskich. Interesują nas zarówno prace zrealizowane, jak i same pomysły. Wśród przysłanych propozycji, komisja w składzie: Anna Czaban, Ewa Łączyńska-Widz i Marta Lisok, wybierze najciekawszą pracę, która zostanie włączona do wystawy głównej w ramach projektu Rezerwat, która będzie prezentowana w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach w terminie 31 lipca do 6 września oraz w BWA Tarnów w terminie 24 września do 11 października.
Oprócz nagrodzonej pracy na wystawie znajdą się realizacje następujących artystów: Alicja Boncel, Jakub Czyszczoń, Michał Gayer, Justyna Gruszczyk, Kornel Janczy, Weronika Kasprzyk, Magdalena Lazar, Krzysztof Maniak, Justyna Mędrala, Gizela Mickiewicz, Mateusz Sadowski, Michał Smandek, Magdalena Starska, Paweł Szeibem, Alex Urso, Bartosz Zaskórski.
W historii sztuki europejskiej przedstawienia przyrody były lustrem dla poglądów i mentalności kolejnych epok funkcjonujących zgodnie z linearnym modelem kultury, odwołującym się do idei postępu i podboju. Natura nie była traktowana jako wartość, lecz jako teren ludzkiej ekspansji. Gatunek pejzażu długo odzwierciedlał to antropocentryczne i kolonizatorskie podejście do środowiska naturalnego. Gwałtowny rozwój cywilizacji spowodował potrzebę i chęć powrotu do tego, co naturalne.
W codzienności wielkich miast coraz trudniej znaleźć miejsce do patrzenia w niebo, upragniony kontakt z przyrodą jest wynikiem długiego planowania, staje się wyczekiwanym luksusem i przywilejem. Dzikość okazuje się towarem deficytowym, a nawet niedostępnym, dlatego artyści w ramach altruistycznego impulsu coraz częściej próbują dublować ją i odtwarzać. W ramach projektu Rezerwat artyści badają napięcie w relacji człowieka z przyrodą. Reprodukują współczesny ambiwalentny stosunek do natury, w którego kontekście kontakt z dzikością, mimo że oparty na archetypicznych potrzebach, następuje w wypreparowanych warunkach, w bezpiecznych okolicznościach, obwarowanych ścisłymi zasadami i regułami.
Regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia dostępne są na stronie internetowej Galerii BWA w Katowicach.
Konkurs na pracę w ramach projektu Rezerwat
Kuratorka: Marta Lisok
Prace na konkurs należy zgłaszać do 7 czerwca 2015 roku
Galeria Sztuki Współczesnej BWA
Katowice