Złota Palma festiwalu w Cannes trafiła do francuskiego Dheepan w reżyserii Jacques’a Audiarda. Zwycięski obraz przedstawia historię uciekających przed wojną domową uchodźców ze Sri Lanki, którzy muszą zmierzyć się z brutalną rzeczywistością paryskiego przedmieścia.
Grand Prix powędrowała do Laszlo Nemesa, debiutanta z Węgier, za film Syn Szawła, historię więźnia z Sonderkommando w Auschwitz-Birkenau, odpowiedzialnego za nadzorowanie egzekucji w komorach gazowych.
Nagrody dla najlepszych aktorek otrzymały Rooney Mara (Carol) i Emmanuel Bercot (Mój król), najlepszym aktorem uznany został Vincent Lindon (La Loi du Marché). Jury nagrodę za scenariusz przyznało Michaelowi Franco za Chronic.
Honorową Złotą Palmę otrzymała Agnès Varda. Reżyserka, scenarzystka, aktorka i artystka w jednym jest czwartą osobą w historii (po Woodym Allenie w 2002, Clint’cie Eastwoodzie w 2009 i Bernardo Bertoluccim w 2011 roku) uhonorowaną tym wyróżnieniem.
Jury pod przewodnictwem braci Joela i Ethana Coenów zaskoczyło publikę swoimi wyborami. Według nieoficjalnych doniesień największa walka toczyła się między sześcioma tytułami: Carol, Mia Madre, Macbeth, Sicario, Youth oraz Sea of Tres. Do samego końca festiwalu w rankingach dziennikarzy wygrywało Carol Todda Haynesa, a odtwórczyni głównej roli, Cate Blanchett, uznawana była za najmocniejszą kandydatkę do nagrody aktorskiej. Toby Jones uważany był za pewniaka do nagrody za kreację męską w Tale of Tales.
Recenzenci zgodnie podkreślają, że poziom imprezy był w w tym roku wyjątkowo wyrównany.
Więcej w komentarzu Dawida Myśliwca Cannes 2015: tryumf kina zrównoważonego.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes
Od 13 do 24 maja 2015 roku