Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach zaprasza do udziału w przeglądzie projektów i dokumentacji artystycznych związanych z koncepcją międzynarodowej wystawy Złoty deszcz. Zgłoszenia nadsyłać można do 31 maja.
Wystawa Złoty deszcz zostanie zaprezentowana w dwóch odsłonach. Pierwsza odbędzie się w październiku w Atelier 34zero Muzeum w Brukseli. Natomiast odsłona w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach planowana jest na 2016 rok.
Wyobrażenia czynności mikcji od dawna były obecne w historii sztuki, znajdujemy je między innymi w malarstwie Lorenza Lotto (przełom XV–XVI wieku). Mikcja ma również silny związek z symboliką. W kontekście alchemii zarówno mocz, jak i woda są mianami prima materia, podstawowej materii kosmosu, która w kategoriach psychologii głębi jest stanem świadomego chaosu na początku procesu indywiduacji. W ostatnich latach pojawienie się nowych sposobów obrazowania ciała w sztuce spowodowało przemianę postaw i doświadczeń artystów wobec płynów ustrojowych.
Uryna stała się czymś więcej, niż tylko prostym środkiem kontestacji; stała się elementem prezentacji pierwotnej intymności artysty, pobudzając refleksję nad granicami własnego ja w spotkaniu z innym, czyli z ciemną, zwierzęcą stroną jaźni. Punktem wyjścia do koncepcji wystawy stała się teoria Zygmunta Freuda na temat snów o ekskrementach (sny o mikcji, według Freuda są w rzeczywistości spowodowane przez bodźce seksualne, są regresją do infantylnej postaci erotyki uretralnej) oraz jego spadkobierczyni, bułgarskiej językoznawczyni Julii Kristevej, kojarzonej przede wszystkim z terminem abject, bliskoznacznym z pojęciem obrzydzenia.
Kuratorzy zakładają z jednej strony wielopłaszczyznową prezentację problemu ludzkich wydzielin, jak również przełamanie obyczajowego tabu, odwiecznie związanego z fizjologią człowieka. Istotą wystawy jest skupienie się wyłącznie na czynności mikcji, a nie na efekcie, jaki po sobie zostawia w postaci uryny. Gest ten, w zależności od spojrzenia, może być symbolem płodności lub aktu rewolucyjnego. Prezentowane dzieła mają bardziej stawiać pytania i pobudzać do refleksji, niż udzielać bezpośrednich odpowiedzi.
Przegląd projektów i dokumentacji do udziału w międzynarodowej wystawie Złoty deszcz
Zgłoszenia nadsyłać można do 31 maja 2015 roku
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach