Od 10 do 16 lipca będzie odbywać się Animator, czyli 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Poznaniu, najważniejszego festiwalu animacji w Polsce.
W ciągu siedmiu festiwalowych dni w różnych poznańskich galeriach, muzeach, klubach, kinach i centrach kultury publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w kilkudziesięciu wydarzeniach, prezentujących kilkaset produkcji z całego świata. Będzie można zobaczyć filmy awangardowe jak i mainstreamowe, zrealizowane we wszystkich technikach animacji, pokazy filmowe z muzyką na żywo, warsztaty i wykłady, ale przede wszystkim Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych, czyli przegląd aktualnych trendów w animacji i najnowszych produkcji ze świata. 7 lipca widzowie będą mieli szansę obejrzeć filmy, które nie przeszły selekcji konkursowej i wybrać jeden z nich, który z dziką kartą stanie do filmowej rywalizacji o Złotego Pegaza.
W konkursie Animatora weźmie udział kilkadziesiąt produkcji, wybranych z ponad 700 propozycji, nadesłanych z 60 krajów. Nadesłane filmy dotykają różnorodnych tematów i zrealizowane są w różnorodnych technikach, w tym m.in. animacji rysunkowej, piaskowej, lalkowej, plastelinowej, bezkamerowej czy wycinankowej, z wykorzystaniem technik animacji 3D, pikselacji i rotoskopii. Filmy krótkometrażowe oceniać będzie międzynarodowe jury.
Tegoroczny festiwal w dużej mierze poświęcony będzie animacji niemieckiej, a w szczególności filmowi absolutnemu, eksperymentalnemu kierunkowi niemieckiego kina awangardowego z okresu ekspresjonizmu. Dzięki współpracy z Goethe Institut będzie można zobaczyć m.in. rekonstrukcję pierwszego pokazu „filmów absolutnych”, zorganizowanego przez Novembergruppe w UFA-Theatre w Berlinie w 1925 roku, w programie którego znalazły się filmy pionierów filmu abstrakcyjnego (zwanego „absolutnym”): Waltera Ruttmanna, Vikinga Eggelinga, Hansa Richtera oraz, gościnnie, francuskich twórców awangardowych: René Claira i Fernanda Légera. Uzupełnieniem pokazu będzie drugi zestaw filmów, zwanych „strukturami muzycznymi”, czyli współczesne obrazy, nawiązujące do idei „filmu absolutnego”, który z założenia łączył rytm kadrów z ich plastyką, opartą zarówno na abstrakcji jak i malarstwie przedstawiającym.
Festiwalowi towarzyszyć będzie bogaty program warsztatów i wykładów z zakresu teledysku animowanego, animacji w grach komputerowych czy też warsztaty z krytyki dziennikarskiej filmu animowanego. Odbędzie się również międzynarodowa konferencja naukowa zatytułowana Animowany Nieznany – twórcy animacji wobec problemu Innego, której celem jest przyjrzenie się sposobowi ukazywania w animacji problemów rasowych oraz wszelkiego rodzaju mniejszości społecznych i jednostek wykluczonych.
Specjalny program dla najmłodszych Animator dla dzieci przygotuje Centrum Sztuki Dziecka. Najmłodsi będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach oraz pokazach filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych.
8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator
Od 10 do 16 lipca 2015 roku
Poznań