29 lipca lipca nakładem MOCAK-u ukazała się książka Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz dzisiaj. Publikacja towarzyszy wystawie Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz, którą do 31 października można oglądać w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.
W lipcu 2015 roku nakładem MOCAK-u ukazało się tłumaczenie książki Jürgena Kaumköttera Śmierć nie ma ostatniego słowa poświęconej twórczości artystów, którzy w okresie istnienia III Rzeszy znaleźli się w gettach i obozach koncentracyjnych. Natomiast najnowsza publikacja Muzeum stanowi refleksję na temat sposobów interpretowania problemu Auschwitz przez współczesnych artystów. Współkurator wystawy Delfina Jałowik przygląda się różnym sposobom przepracowywania tematu bolesnej pamięci przez 24 artystów z Polski, Izraela i Niemiec.
Trójjęzyczny polsko-angielsko-niemiecki esej stanowi wstęp do katalogu prac prezentowanych na wystawie. Książkę uzupełnia płyta z zapisem performansu rysunkowego Michela Kichki i krótkim filmem o wystawie. MOCAK planuje również wydanie publikacji poświęconej sposobom opisywania i interpretowania Holokaustu. Ekspertów z różnych dziedzin — kuratorów, historyków i krytyków sztuki, artystów, pisarzy i filozofów zapytamy między innymi o to, czy istnieje jedyna akceptowalna konwencja mówienia o Zagładzie i w jaki sposób można obrazić pamięć Holokaustu?
Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz dzisiaj
red. Delfina Jałowik
Premiera: 29 lipca 2015 roku
red. Delfina Jałowik
Wydawnictwo MOCAK