Bałucki Słownik jest projektem przygotowanym z myślą o przybliżeniu odbiorcom w nowatorski sposób historii Bałut – największej dzielnicy Łodzi. Uczestnikom zorganizowanych i przeprowadzonych przez ekspertów warsztatów językowych (połączonych z wykładami i badaniami terenowymi) przybliżone zostaną etymologie używanych często jedynie w Łodzi wyrazów, a także pochodzenie i znaczenie nazw ulic, placów czy osiedli znajdujących się na terenie Bałut. Od 7 do 9 sierpnia potrwa czwarty, ostatni cykl warsztatów.
Dokładnie 100 lat temu – latem 1915 roku – wieś Bałuty została przyłączona do Łodzi. Jest to największa i najbardziej rozpoznawalna dzielnica Łodzi. Jej nazwę znają warszawiacy, ale mogli o niej słyszeć nawet i nowojorczycy. W świecie rozsławiło ją to, że na Bałutach przed wojną znajdowała się dzielnica żydowska, a w czasie wojny Niemcy utworzyli tam getto. Historia Bałut ma swoją mitologię. To dzielnica prostytutek, złodziei i alfonsów, ortodoksyjnych Żydów, fabrycznej Łodzi bez dużych fabryk i największych łódzkich cmentarzy. Lecz historia Bałut ciągle dopisuje kolejne rozdziały, pojawiają się nowe postaci ważne dla tej dzielnicy, nowe miejsca i zdarzenia.
Projekt podnosi kompetencje językowe oraz kształtuje twórcze podejście do języka polskiego. Promuje także lokalny patriotyzm poprzez ukazywanie regionalizmów językowych. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przez cały rok 2015 realizuje szereg projektów związanych z promocją tej części miasta, gdzie znajduje się także siedziba tej instytucji.
Cykl wykładów i warsztatów został opracowany i będzie prowadzony przez znawców Łodzi i językoznawców, z którymi uczestnicy zbadają etymologię słów i nazw. Efektem końcowym projektu będzie publikacja Bałuckiego Słownika, który składać się będzie z opisów (definicji) miejsc, ulic, parków, osób będących rezultatem badań i poszukiwań przeprowadzonych w trakcie warsztatów
Wydanie Bałuckiego Słownika zaplanowane jest na październik bieżącego roku. Na bazie wersji drukowanej powstanie również wersja w języku migowym.
Warsztaty Bałucki Słownik
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
Od 7 do 9 sierpnia 2015 roku
Łódź