17 września w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 zostanie powołana do życia grupa artystyczna, która stanie się zbiorowym autorem dzieła. Zrealizuje ona wideo-art przedstawiający pejzaż nieistniejącego miasta, dziwnej osady, której obraz powstanie ze znalezionych w Gdańsku porzuconych, niszczejących fragmentów architektury. Nad projektem czuwać będzie Laura Pawela.
Badanie paraarcheologiczne, któremu zostanie poddana tkanka miejska będzie jednocześnie działaniem wybiegającym w przyszłość, kreowaniem miejskiej dystopii, budowaniem fikcyjnego miasta-ruiny skonstruowanego ze szczątków prawdziwego.
Na potrzeby spotkania warsztatowego zainicjowana zostanie grupa artystyczna, która będzie zbiorowym autorem dzieła (wszyscy twórcy dzieła będą mieli do niego takie same prawa, pod pracą podpisany będzie kolektyw). Wideo-art, który powstanie w czasie warsztatów zostanie zaprezentowany w Gdańskiej Galerii Miejskiej.
Wspólna praca wideo, którą będą próbowali stworzyć uczestnicy, nawiąże do wcześniejszych prac Laury Paweli (Past Present Continuous, 2010) i jej obecnych zainteresowań utopijnym osadnictwem (Różowy horyzont). Do skonstruowania dzieła wykorzystana zostanie opracowana przez artystkę technika video-kolażu: budowania ruchomego pejzażu z dziesiątek zarejestrowanych osobno fragmentów.
Laura Pawela – urodziła się w 1977 roku. Jest artystką wizualną związana z Górnym Śląskiem i Warszawą. Ukończyła rzeźbę na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 2006 roku prowadziła Pracownię Gościnną. Studiowała także w Instytucie Sztuki w Opolu, Schloss Akademie w Niemczech oraz na Uniwersytecie Warszawskim (Marketing w Kulturze). Debiutowała w 2002 roku projektem Reallaura. Pawela zajmuje się instalacją, video-artem, tworzy obiekty, rzeźby, fotografie. Wystawiała w Polsce i za granicą, prezentując prace na około dziewięćdziesięciu wystawach.
Na warsztaty obowiązują zapisy.
Warsztaty filmowe z Laurą Pawelą
Od 17 do 22 sierpnia 2015 roku, w godzinach 17.00–19.00
Pokaz filmu: 15 września 2015 roku
Gdańska Galeria Miejska 2
Gdańsk