W lipcu nakładem wydawnictwa Korporacja Ha!art ukazała się nowa publikacja autorstwa Justyny Żelasko zatytułowana Przygoda w pociągu. Początki polskiego modernizmu filmowego. Autorka proponuje alternatywną historię kluczowego dla polskiego kina okresu szkoły polskiej przełomu lat 50. i 60.
Korzystając z pojęć wypracowanych przez francuskiego filozofa Gilles’a Deleuze’a w jego słynnym Kinie, autorka w nowatorski sposób analizuje kanoniczne filmy Jerzego Kawalerowicza, Wojciecha Jerzego Hasa i Tadeusza Konwickiego, a także umieszcza w nowym kontekście twórczość Andrzeja Munka i Kazimierza Kutza.
Justyna Żelasko proponuje przemyślenie podstaw estetycznych, na jakich opiera się film polski tego czasu, wskazując związki między nowym językiem filmowym a otaczającą twórców rzeczywistością oraz między ówczesną kinematografią polską i europejską. Dzięki niezwykłemu połączeniu erudycji i dyscypliny intelektualnej Przygoda w pociągu dokonuje rzeczy niełatwej – na nowo otwiera dyskusję o zjawisku, o którym, jak mogłoby się wydawać, napisano już niemal wszystko.
Justyna Żelasko, Przygoda w pociągu. Początki polskiego modernizmu filmowego
Data premiery: 5 lipca 2015 roku
Korporacja ha!art