29 i 30 sierpnia 16. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski zawita do Parzęczewa i Łasku, gdzie odbędą się koncerty Kapeli Hanki Wójciak oraz Macieja Fortuny.
29 sierpnia, godz. 19.00
Parzęczew, kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, pl. Kościuszki 17
„Chebojcie ludziska! Cas już na witacke” – zaprasza Kapela Hanki Wójciak. Jej muzyka to mieszanka polskich motywów ludowych, a także orientalnych i celtyckich, połamane rytmy, śpiew rodem z Mongolii i graniczącej z nią Tuwy. A piosenkę Chebojcie (czyli „chodźcie” w gwarze góralskiej) Hanka Wójciak śpiewa,używając rzadkiego rejestru gwizdkowego.
Poważna, dramatyczna propozycja tekstowo-muzyczna, oparta w uczciwy sposób na góralszczyźnie, ale zupełnie inaczej, alternatywnie do tatrzańskiej cepelii w sosie tatro-polo – ocenia Muniek Staszczyk. – Materiał wybuchowy, pełen kipiącej emocji. Zostawia łzy i ciarki na plecach.
Śpiewaniu towarzyszy nuta skrzypiec, nuta gitary, mandola, starsza kuzynka mandoliny, kontrabas i instrumenty perkusyjne – wszystkie, jak pisał Marek Tomalik w „Tygodniku Podhalańskim”, wygrywają „nieuczesane improwizacje z pogranicza muzyki etnicznej i jazzu”.
Koncert rozpoczyna się o 19.00, ale już od godziny 15.00 można wziąć udział w warsztatach rękodzieła artystycznego, kiermaszu wyrobów rękodzielniczych, degustacji potraw miejscowej kuchni przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz zwiedzić z przewodnikiem Muzeum Parafialne przy kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Wstęp wolny.
30 sierpnia, godz. 19.00
Łask, Kolegiata pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła, ul. Warszawska 15
Inny świat to muzyka na trąbkę i organy Macieja Fortuny – polskiego trębacza, kompozytora jazzowego i producenta muzycznego, adiunkta Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, który wciąż poszukuje nowych form wyrazu.
Inny świat to 14 odsłon muzyki pełnej przestrzeni, światła i intymności. To muzyka organiczna – podlegająca nieustannym przemianom, otwarta, silnie improwizowana, nostalgiczna, o wyrazistych motywach melodycznych. Rozbudowane improwizacje partii trąbki przyciągają uwagę na tle repetytywnej faktury organowej. W tej dźwiękowej rzeczywistości można odnaleźć elementy muzyki etnicznej czy liturgicznej. Kompozycje Fortuny bazują bowiem w znacznej mierze na motywach późnośredniowiecznej liturgicznej muzyki organowej.
Śpiewna, wiodąca prym trąbka, patetyczne, majestatyczne organy oraz video-art, czyli wizualizacje Pawła Wypycha, tworzą intrygujące wydarzenie artystyczne, które uruchamia rozmaite kanały percepcji.
Wykonawcy: Maciej Fortuna – trąbka, Marek Smoczyński – organy, Paweł Wypych (VJ Pillow) – wizualizacje
Wstęp wolny.
16. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski
29 i 30 sierpnia 2015 roku
Parzęczew, Łask