18 sierpnia 1915 roku rozporządzeniem Cesarsko-Niemieckiego Prezydenta Policji von Oppena do Łodzi przyłączono liczącą ponad 100 tysięcy mieszkańców wieś Bałuty. Z okazji setnej rocznicy tego wydarzenia zorganizowana zostanie impreza obejmująca koncerty, warsztaty, wystawy oraz spotkania z mieszkańcami dzielnicy.
Koncert tang ulicznych zagra Baluter Trio, zespół stworzony specjalnie na bałuckie święto przez Leszka Kołodziejskiego. Kapela Bałucka to zespół z długoletnią tradycją, który gra muzykę podwórkową, jaką mogli słyszeć dawni mieszkańcy bałuckich kamienic. Rockowo o Bałutach zagra Rambo Jet, zaś autorskie utwory wykona Łukasz z Bałut, znawca i miłośnik dzielnicy. Hip-hopową wersję opowieści o Bałutach przedstawi Zeus, znany raper i producent, który w swoim niepowtarzalnym stylu przekaże, co czuje do Bałut i jak je widzi.
Znany szef łódzkiej dintojry, Ślepy Maks, nawet dziś budzi szacunek. Tę legendę i postrach Bałut przypomni Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Podczas pikniku na Żytniej aktorzy zaprezentują fragment przedstawienia Kokolobolo, czyli ballada o Ślepym Maksie w reżyserii Jacka Głąba. Na Żytniej zobaczyć będzie można także wystawy zdjęć z Bałut, które zrobili najmłodsi mieszkańcy Łodzi w ramach projektu Fotobałuty. Dla najmłodszych uczestników przygotowany zostanie szereg warsztatów w formie zajęć artystycznych, muzycznych, ruchowych i plastycznych.
Bigiel na Żytniej
13 września 2015 roku
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
Łódź