Do 11 października potrwa wystawa Wróblewski według Wajdy, inaugurująca działalność Galerii Europa – Daleki Wschód w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.
Wystawa prezentuje twórczość Andrzeja Wróblewskiego (1927–1957), największego polskiego malarza działającego po 1945 roku według koncepcji i scenariusza jego przyjaciela, Andrzeja Wajdy, największego polskiego reżysera filmowego.
Według Andrzeja Wajdy trwałą i oryginalną wartością malarstwa Andrzeja Wróblewskiego są prace z lat 1948–1949, z serii Rozstrzelania oraz Nierówności społeczne.
Świat jest brzydki i dopiero sztuka nadaje mu sens i formę. Trzeba mieć wielką odwagę i desperację, tak jak Andrzej Wróblewski, aby malować jego rzeczywisty wygląd. To właśnie jest powodem, dla którego wybrałem z całej twórczości Wróblewskiego dwadzieścia najbardziej jego – w moim przekonaniu – dzieł malarskich, niemających ani prekursorów, ani kontynuatorów – mówi Andrzej Wajda.
Na wystawie zaprezentowany zostanie „japoński” wątek twórczości Wróblewskiego, seria Hiroshima oraz jego interpretacje drzeworytów Hokusaia.
Wróblewski według Wajdy
Od 23 czerwca do 11 października 2015 roku
Galeria Europa – Daleki Wschód
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Kraków