Ha!wangarda to festiwal-laboratorium nastawiony na wytwarzanie i prezentację awangardowej, eksperymentalnej literatury oraz jej analiz. Co roku do stałych działań w jego trakcie należą pokazy twórczości cyfrowej, media art show, prezentacje multimedialne, warsztaty oraz spotkania z twórcami. Festiwal przedstawia odmiany i gatunki literatury cyfrowej, autorskie podejścia do medium książki, literaturę wizualną oraz pisarzy i pisarki, którzy dopiero wchodzą na literacki rynek. Stawia też na łączenie teorii z praktyką.
Jak napisała badaczka mediów Anna Nacher:
Ha!wangarda jest jednym z miejsc, gdzie wszystko to, co najlepsze z akademii, spotyka się z wieloma przestrzeniami zupełnie w niej na co dzień nieobecnymi; gdzie wzajemne uczenie się ma formę atrakcyjną i inspirującą; gdzie nabiera sensu cały dyskurs związany z przemianami form produkcji wiedzy w kontekście pozaakademickim.
Taka też będzie edycja w 2015 roku, w ramach której do Krakowa organizatorzy zaprosili Scotta Rettberga, współtwórcę Electronic Literature Organization, jednego z najważniejszych amerykańskich badaczy i twórców mediów cyfrowych. Podczas Media Art Show (trwającego trzy wieczory) organizatorzy zaprezentują wyselekcjonowane, najnowsze prace 23 artystów i kolektywów twórczych, zorganizują warsztaty używania platformy Twine oraz warsztaty literatury wzbogaconej. Na festiwalu premierę będą miały książki teoretyczne: Liberackość dzieła literackiego Agnieszki Przybyszewskiej i Sztuka przegrywania. Esej o bólu, jaki wywołują gry wideo Jespera Juula – najbardziej inspirującego dzisiaj badacza w polu game studies, a także najnowszy tom poezji Zenona Fajfera Widok z głębokiej wieży i powieść wizualna Renata Bolesława Chromrego. Odbędzie się też koncert dwóch demoscenerów: Yerzmyeya i Pinokia.
Pełny program Festiwalu wraz z opisem wydarzeń dostępny jest na stronie internetowej Korporacji Ha!art.
Międzynarodowy Festiwal Literacki Ha!wangarda
Od 1 do 3 października 2015 roku
Korporacja Ha!art
Kraków