Jak co roku na Festiwalu Conrada nie zabraknie pasma filmowego. Organizatorzy proponują ciekawe i przejmujące obrazy wyjątkowych reżyserów – wszystko po to, by jeszcze mocniej przeżyć spotkanie z literaturą. Stałym miejscem projekcji filmów będzie Kino Pod Baranami w samym centrum przestrzeni festiwalowej.
W ramach pasma wyświetlone zostaną trzy obrazy słynnej reżyserki Margarethe von Trotty. Pierwszy film, Hannah Arendt, przedstawia postać jednej z najważniejszych myślicielek europejskich. Film sięga do momentu, gdy w maju 1960 roku świat obiega wiadomość o porwaniu w Argentynie Adolfa Eichmanna, nazistowskiego funkcjonariusza, odpowiedzialnego za plan masowej eksterminacji Żydów w czasie II wojny światowej. Wkrótce media donoszą o planowanym procesie nazisty, który ma się odbyć w Jerozolimie – a Arendt zgłasza się do „New Yorkera” z propozycją współpracy w charakterze korespondentki. W roli tytułowej występuje Barbara Sukowa, uhonorowana w 1986 roku nagrodą aktorską w Cannes.
Wizja z życia Hildegardy z Bingen odsyła do postaci średniowiecznej mistyczki, wizjonerki i uzdrowicielki, a przede wszystkim reformatorki religijnej. Jako dziecko Hildegarda doświadczyła mistycznych widzeń i już jako ośmioletnia dziewczynka trafiła do zakonu benedyktynek. Równolegle z doskonaleniem duchowym rozwijała liczne umiejętności, które w średniowieczu były zarezerwowane dla mężczyzn. Co ciekawe, ścieżka dźwiękowa filmu zawiera utwory muzyczne skomponowane przez samą Hildegardę.
Ostatni z wyświetlanych obrazów von Trotty to wielokrotnie nagradzana Róża Luksemburg. Opowiada historię życia socjalistki, działaczki i ideologa polskiego i niemieckiego ruchu robotniczego, teoretyka ekonomii politycznej. Jednocześnie kreśli wnikliwy obraz społeczno-ekonomicznej sytuacji Niemiec w epoce wilhelmińskiej. Łącząc konwencję fabularną z paradokumentem, reżyserka ukazała również całkiem prywatną stronę burzliwego życia działaczki, zgładzonej w 1919 r. przez oficerów prawicowego Freikorpsu.
W środę 21 października obejrzymy Wieczorem patrzą w księżyc (Watching the Moon at Night) – dokument o terroryzmie nakręcony w sześciu krajach przez Joannę Helander i Bo Perssona. Film przedstawia problem terroryzmu zarówno z punktu widzenia ofiar, jak i poprzez analizy międzynarodowych ekspertów. W obliczu niedawnych wydarzeń w Paryżu temat tym bardziej zyskuje na aktualności, podobnie jak pytanie: czy możemy się uchronić przed terroryzmem?
Nagrodzone Złotym Niedźwiedziem Taxi-Teheran Jafara Panahiego jest jak audiowizualna pocztówka z Iranu. Podróżujący po Teheranie jako taksówkarz reżyser na przykładzie kolejnych pasażerów z humorem pokazuje nam absurdy i grozę życia w jego ojczyźnie. Chociaż reżysera objęto dwudziestoletnim zakazem wykonywania zawodu (Taxi, tak jak i dwa poprzednie filmy twórcy, powstało nielegalnie, bez zgody irańskiej cenzury), z jego filmu płynie radość z życia i radość z tworzenia. Warto wybrać ten seans tym bardziej, że wprowadzi do niego Hooman Majd – uznany irańsko-amerykański pisarz. Jego obecność to świetna okazja do zaprezentowania kina opowiadającego o życiu w Iranie.
W ramach Literackich Baranków Dzieciom będzie można obejrzeć Małego Księcia i dobrze znane już od pokoleń Przygody Pyzy.
Festiwal Conrada – pasmo filmowe
Od 19 do 25 października 2015 roku
Kino pod Baranami, Kraków