Ibsen napisał Wroga ludu w roku 1882, ale odsłonięte w nim bezduszne mechanizmy pozostają przerażająco aktualne AD 2015 – premiera spektaklu w reżyserii Jana Klaty 3 października w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.
Małe, uzdrowiskowe miasteczko w południowej Norwegii staje się w interpretacji Jana Klaty miejscem rządzącym się bardzo specyficznymi zasadami. Jak mówi o mieszkańcach burmistrz Peter Stockmann: „Ludzie najlepiej czują się ze starymi, dobrymi ideami, które już sobie przyswoili”. Przyzwyczajenia i niechęć do zmian ścierają się w nim z poczuciem zagrożenia, któremu należy zapobiec. Badania doktora Tomasa Stockmanna ujawniające nieprawidłowe położenie wodociągu i regularne zatruwanie wody kąpieliska mają potencjał rewolucyjny, godzą jednak w interesy władz miasta, a impas sytuacji potęguje bliskie pokrewieństwo między uzdrowiskowym lekarzem a burmistrzem. Jak rozłożą się sympatie mieszkańców miasteczka? A przede wszystkim od czego to zależy?
„Mocnym akcentem jest w tym kontekście monolog dr. Stockmanna (świetny Juliusz Chrząstowski), który niepostrzeżenie zmienia się w dialog z widzami o krakowskim smogu, uchodźcach, polskim chamie. Zniwelowana zostaje granica między sceną a widownią, każdy staje przed trudnymi pytaniami, na które musi znaleźć odpowiedź – relacjonuje Łukasz Gazur w Dzienniku Polskim.
Autor: Henrik Ibsen
Przekład: Anna Marciniakówna
Reżyseria: Jan Klata
Scenografia/kostiumy/światło: Justyna Łagowska
Choreografia: Maćko Prusak
Muzyka: Robert Piernikowski
Opracowanie tekstu i dramaturgia: Michał Buszewicz
Występują: Juliusz Chrząstowski, Małgorzata Zawadzka, Monika Frajczyk, Radosław Krzyżowski, Zbigniew Ruciński, Michał Majnicz, Bogdan Brzyski, Paweł Kruszelnicki/Bolesław Brzozowski, Zbigniew Kosowski
Wróg ludu
Premiera 3 października 2015 roku
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejwskiej w Krakowie