Od 8 października do 10 listopada w Domu Słów w Lublinie będzie można oglądać wystawę prac Weroniki Rafy Madonny i Ladacznice. Artystka łączy psychologię i projektowanie graficzne. Wernisaż odbędzie się w czwartek 8 października o godz. 18.00.
Wystawa prezentuje teorie dotyczące znaczenia kobiecości, stereotypowego myślenia czy seksistowskich przekonań w społeczeństwie. Główną inspiracją dla treści projektu była teoria ambiwalentnego seksizmu Glick i Fiske (wyróżniają seksizm wrogi i ambiwalentny, gdzie kobiety dostają łatki Madonny lub Ladacznicy).
W projekcie zwracam uwagę na problemy dotyczące uprzedzeń rodzajowych oraz wynikające z ograniczonego, stereotypowego myślenia. Komunikaty prac nie są jednak dosłowne, dlatego każdy może sobie wybrać, jakie nadać im znaczenie. Jeśli chodzi o stronę wizualną, projekt pełen jest kontrastów i dwuznaczności. Chciałam tym pokazać, że nic nie jest całkowicie białe (jak Madonna) czy czarne (jak Ladacznica) – mówi artystka.
Weronika Rafa to graficzka i ilustratorka, obecnie studiująca na University of the Arts London, gdzie pracuje nad projektem dotyczącym fazy zakochiwania się i atrakcyjności interpersonalnej, autorka projektu Ladacznica traktującego o stereotypizacji kobiet z perspektywy psychologicznej i typograficznej, wystawianego ponad 20 razy w przeciągu ostatnich 3 lat (w miejscach takich jak Pałac Kultury i Nauki, Institute of Design Kielce, Gdańska Galeria Miejska, Klub Żak, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, itp.), stypendystka Ministra Edukacji Narodowej, Prezydenta Miasta Gdańska oraz Rektor ASP w Gdańsku. Laureatka Festiwalu Fama, konkursu Typography Day, uczestniczka II Festiwalu typografii studenckiej MOTYF.
Madonny i Ladacznice
Wystawa prac Weroniki Rafy
Od 8 października do 22 listopada 2015 roku
Wernisaż: 8 października 2015 roku, godz. 18.00
Dom Słów w Lublinie