W kulturalnym kalendarzu Warszawy pojawiło się nowe, cykliczne wydarzenie – Festiwal Budynków. To ruchome święto, zbudowane wokół najciekawszych przykładów architektury XX-wiecznej w Warszawie. Festiwal rozpocznie się 13 października, a jego pierwszym bohaterem zostanie Dom Partii.
Wyróżniane co kilka tygodni w kolejnych odsłonach festiwalu znakomite gmachy często dostępne są dla zwiedzających lub interesantów tylko w części. Niektóre z nich, od dawna wpisane w tkankę miasta, opatrzyły się, stały się niemal przezroczyste. Ich unikalne walory przestały zwracać uwagę Warszawiaków. Inne, położone bardziej na uboczu, albo nowe, dopiero oswajane, nie zdążyły jeszcze wpisać się w krajobraz miasta i świadomość jego mieszkańców.
W ramach Festiwalu co kilka tygodni jeden, wybrany gmach otworzy się dla publiczności, co urozmaici seria wydarzeń skupionych wokół jego architektury i epoki.
Bohaterem pierwszej edycji Festiwalu jest budynek Centrum Bankowo-Finansowego Nowy Świat, zlokalizowany u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Nowy Świat – przykład architektury socrealizmu wymykający się schematowi tego stylu znanemu chociażby z MDM-u czy Pałacu Kultury. Gmach dawnego Domu Partii wybudowany został w latach 1948–52 według projektu zespołu warszawskich Tygrysów: Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego.
Przez lata był uważany za jeden z najważniejszych budynków w Polsce. Po przełomie 1989 roku stał się symbolem transformacji, z gmachu władzy zmieniony w siedzibę Giełdy Papierów Wartościowych. Obecnie pełni funkcję komercyjnego biurowca, a od 2009 roku figuruje w rejestrze zabytków.
Podczas Festiwalu będzie można zwiedzić jego oryginalne wnętrza, m.in. sale prezydialne na pierwszym piętrze i gabinet dawnego sekretarza PZPR – Bolesława Bieruta, dowiedzieć się więcej o gmachu i jego twórcach dzięki oprowadzaniu i wystawie, a także poznać mało znane, filmowe oblicze tamtej epoki.
Program Festiwalu Budynków
- 13 października, godz. 18.30–20.00 – inauguracja Festiwalu: wernisaż wystawy o warszawskich Tygrysach (projekt: MFRMGR Frejda i Gratkowski Architekci, hol główny, wejście A/D)
Wystawę można będzie oglądać codziennie w godzinach 8.00–18.00 do 23 października
- 15 paździenrika, godz. 18.30–18:30 – wykład Andrzeja Skalimowskiego Dom Partii i Tygrysy: historia gmachu i zespołu (sala A, 1 p., wejście A/D)
- 18 października, godz. 12.30 – spacer kontekstowy z Andrzejem Skalimowskim wokół Domu Partii – oprowadzanie po bezpośrednim otoczeniu gmachu (zbiórka na dziedzińcu CBF)
- 20 października, godz. 18.30 – wykład Andrzeja Skalimowskiego Wspólny Dom i jego lokalne odpowiedniki. Wojewódzkie gmachy partyjne w PRL (sala A, 1 p., wejście A/D)
- 22 października, godz. 21.00–21.00 – nocne spotkanie z architekturą i filmem – Beton i marmur: kino partii – autorski wykład dr Justyny Żelasko (Kino KC)
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Pierwszej odsłonie Festiwalu towarzyszy pocztówka z autorską grafiką Pauliny Dereckiej.
Centrum Architektury – to niezależna fundacja założona w 2011 roku, której celem jest popularyzowanie wiedzy o architekturze za pomocą publikacji, wystaw, wykładów oraz innych projektów. Obecnie fundację współtworzą Grzegorz Piątek, Agnieszka Rasmus-Zgorzelska i Aleksandra Stępnikowska.
Andrzej Skalimowski – jest absolwentem Instytutu Historycznego UW, zajmuje się dziejami powojennej odbudowy i przebudowy Warszawy, szczególnie zaś losami projektujących wówczas architektów. Biograf Józefa Sigalina, naczelnego architekta Warszawy i autor monografii warszawskiego Domu Partii. Pracuje w Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy.
Justyna Żelasko – ukończyła historię sztuki i kulturoznawstwo. Jest doktorantką w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej IKP UW. Autorka książki Przygoda w pociągu. Początki polskiego modernizmu filmowego.
Festiwal Budynków – Dom Partii
Od 13 do 22 października 2015 roku
Organizator: Fundacja Centrum Architektury
Mecenas: Polski Holding Nieruchomości S.A
Warszawa