Światowa premiera ostatniej, nieznanej kompozycji zmarłego przed pięcioma laty Henryka Mikołaja Góreckiego zabrzmi 4 listopada w Krakowie. Premiera oratorium Sanctus Adalbertus stanowić będzie kulminację obchodów jubileuszu 70-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
O prawykonaniu monumentalnego dzieła poświęconego postaci pierwszego patrona Polski, św. Wojciecha, mówiono od lat. Wszak Henryk Mikołaj Górecki napisał je już w 1997 roku dla upamiętnienia 1000. rocznicy męczeńskiej śmierci praskiego biskupa. Oratorium miało być wykonane podczas pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Polskiemu Papieżowi Górecki zamierzał je również dedykować. Do prawykonania jednak nie doszło.
Temat oratorium powracał co prawda w kolejnych latach, dając melomanom nadzieję na usłyszenie tego monumentalnego dzieła coraz rzadziej komponującego i borykającego się z kłopotami zdrowotnymi Góreckiego, lecz utwór nigdy nie został zaprezentowany publicznie. Kompozytor zmarł w listopadzie 2010 roku, pozostawiając bez odpowiedzi pytanie o premierę Sanctus Adalbertus.
Ukończone oratorium odnalazł już po jego śmierci syn kompozytora – Mikołaj Górecki. Za zgodą rodziny światowa premiera ostatniego dzieła jednego z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku odbędzie się pięć lat po śmierci kompozytora i stanowić będzie kulminację obchodów jubileuszu 70-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Wydarzenie ma charakter symboliczny, bo to właśnie w tej krakowskiej oficynie Górecki wydawał swoje pierwsze utwory i to z nią związany był przez całe swoje artystyczne życie.
Koncert odbędzie się 4 listopada o godz. 20.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Oprócz światowej premiery Sanctus Adalbertus op. 71 na sopran, baryton, chór mieszany i wielką orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego usłyszymy również skomponowaną specjalnie na tę okazję uroczystą Fanfarę Pawła Mykietyna oraz Odwieczne pieśni op. 10 Mieczysława Karłowicza. Wykonawcy: Wioletta Chodowicz – sopran, Artur Ruciński – baryton, Chór Polskiego Radia, Chór Filharmonii Krakowskiej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Jacek Kaspszyk – dyrygent.
70-lecie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
Najwybitniejsi kompozytorzy polscy XIX, XX i XXI wieku, postaci muzyki klasycznej, filmowej i jazzowej, historia polskiego edytorstwa – to właśnie te karty muzycznych dziejów, w których wielkimi literami zapisało się Polskie Wydawnictwo Muzyczne – najstarsze i największe wydawnictwo muzyczne w Polsce, które powstało w 1945 r. W ciągu 70 lat istnienia zgromadziło olbrzymi dorobek: poczynając od partytur kompozytorów dawnych i współczesnych, kończąc na ważnych pozycjach leksykograficznych, książkowych na temat historii i teorii muzyki, audiobooków i publikacji pedagogicznych
Olbrzymie archiwa, dokonania i dorobek Wydawnictwa to nie tylko historia narodowej muzyki, lecz równie ważna karta w historii polskiej, europejskiej i światowej kultury. Swe pierwsze partytury publikowali tu tak znakomici twórcy jak Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Grażyna Bacewicz, Wojciech Kilar. Dziś w gronie współczesnych kompozytorów młodszego pokolenia, którzy związali się z PWM, znajdziemy nazwiska takie jak Paweł Mykietyn, Agata Zubel, Marcel Chyrzyński, Mikołaj Górecki, Paweł Łukaszewski. Do najwyżej cenionych zbiorów wydawnictwa należy m.in. seria Arcydzieła Muzyki Polskiej XX wieku. Ważne są również wydane w PWM pierwsze na świecie źródłowo-krytyczne zbiory dzieł Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. Zasoby nutowe PWM udostępniane są zespołom, orkiestrom i filharmoniom na całym świecie. To za sprawą tej działalności oficyny muzyczna kultura polska obecna jest nie tylko na polskich, ale i na światowych scenach.
PWM jest także mecenasem i promotorem muzyki współczesnej, organizując skierowany do kompozytorów najmłodszego pokolenia Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego, poświęcony pamięci pierwszego dyrektora wydawnictwa.
Cykl wydarzeń uświetniających jubileusz 70-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego rozpocznie się na początku listopada. W programie m.in. premiera monografii PWM autorstwa Małgorzaty Gąsiorowskiej, konferencja naukowa, a także uroczysty koncert w Krakowie, podczas którego odbędzie się światowa premiera oratorium Sanctus Adalbertus Henryka Mikołaja Góreckiego. 11 listopada koncert ten powtórzony zostanie w siedzibie NOSPR w Katowicach.
Henryk Mikołaj Górecki – Sanctus Adalbertus
W ramach obchodów 70-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
Organizator:
4 listopada 2015 roku, godz. 20.00
Centrum Kongresowe ICE Kraków