W tym roku po raz pierwszy wręczona zostanie Nagroda Conrada dla najlepszego literackiego debiutu ubiegłego roku. Wyróżnienie ma być wsparciem dla początkujących pisarzy i zachętą dla wydawnictw do śmielszego inwestowania w młodych twórców. Dzisiaj zostało ogłoszonych pięciu nominowanych, spośród których czytelnicy wybiorą laureata.
Kapituła nagrody w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący Kapituły), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Zofia Król, Michał Nogaś, Tomasz Pindel i Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz) spośród kilkudziesięciu nadesłanych propozycji nominowała:
- Michała Cichego (Zawsze jest dzisiaj),
- Lilianę Hermetz (Alicyjka),
- Roberta Pucka (Pająki pana Roberta),
- Michała R. Wiśniewskiego (Jetlag),
- Aleksandrę Zielińską (Przypadek Alicji).
Organizatorzy zapraszają do głosowania na stronie internetowej Festiwalu Conrada.
Gala wręczenia Nagrody, która odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Classic 25 października o godz. 20.00 w ramach Festiwalu Conrada, połączona będzie z wykładem mistrzowskim Jonathana Franzena Jak pisać.
Michał Cichy – urodzony w 1967 roku w Warszawie, autor debiutanckiej powieści Zawsze jest dzisiaj. Studiował historię i historię sztuki. Pracował w „Gazecie Wyborczej”, w jury Nagrody Literackiej Nike i dla Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Mieszka na Ochocie.
Liliana Hermetz – kulturoznawczyni, teatrolożka. Studiowała język, literaturę i cywilizację francuską na Uniwersytecie w Strasburgu. Ukończyła także studia MBA oraz studia podyplomowe Projektowanie kultury. Pracowała jako animatorka kultury, dziennikarka, tłumaczka, dyrektorka. Ma męża i jedenastoletnią córkę. Alicyjka to jej literacki debiut.
Robert Pucek – urodzony w 1959 roku. Tłumacz i outsider, autor Pająków pana Roberta. Mieszka w lesie, gdzie pająki i kruki.
Michał R. Wiśniewski – literat, autor powieści Jetlag. Publicysta, były redaktor naczelny magazynów „Kawaii” i „Anime+”, popularyzator japońskiej popkultury i fantastyki w Polsce. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, w magazynach „Pulp”, „Nowa Fantastyka”, „Kmag”, „Arigato”, a także w książkach Bond. Leksykon, Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej i Berlin – Pascal Lajt. Prowadzi blogi: Pattern Recognition oraz jetlag.
Aleksandra Zielińska – urodzona w 1989 w Sandomierzu. Pisarka, tłumaczka, autorka powieści Przypadek Alicji. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Wykonała ilustracje i okładkę do tomiku wierszy stany zmysłowe Izy Smolarek.
Patronem nagrody jest Joseph Conrad, jeden z najwybitniejszych pisarzy nowoczesnych, który rozpoczął swą międzynarodową karierę literacką po wyjeździe z Krakowa. Dla odmiany wyróżnieni twórcy przyjadą do Krakowa, korzystając z programu rezydencyjnego Instytutu Książki, by w tym mieście pracować nad swoimi kolejnymi dziełami. Nagroda w wysokości 30 tysięcy złotych będzie wręczana co roku podczas Festiwalu Conrada.
Ustanowienie Nagrody pozwala realizować kluczowe cele zawarte w strategii Miasta Literatury UNESCO. Fundatorem i organizatorem nagrody jest Miasto Kraków.
Nagroda Conrada – nominacje
13 października 2015 roku
Gala ogłoszenia zwycięzców: 25 października 2015 roku, godz. 20.00
Centrum Kongresowe ICE w Krakowie