Andrzej Głowacki podnosi do rangi dzieła sztuki wyświechtany symbol naszych czasów, QR kod, czyniąc z niego obiekt estetycznego i projektowego zachwytu. Dynamiczny QR kod, który wywodzi się z Japonii, posłużył Głowackiemu za moduł graficzny do stworzenia nowej jakości wizualnej z pogranicza sztuki czystej i dizajnu.
Archetyptura Głowackiego ewoluuje jako projekt e-literacki od 2009 roku. Przybiera różnorodne formy materialne, zmierzając ku trójwymiarowości, losowości, interaktywności. W najnowszej odsłonie projektu nośnikiem treści książki stają się przedmioty codziennego użytku takie jak pościel, koszule, sukienki, lampy…
Istotą Archetyptury jest interakcja z odbiorcą, która następuje w procesie personalizacji tekstu. Głowacki nieustannie zaprasza swoich czytelników do własnoręcznego zapisywania i ilustrowania tekstów – dekodowania ich za pomocą urządzenia elektronicznego i zakodowywania na nowo przy pomocy własnej wyobraźni. W ten sposób redefiniuje on również rolę muzeum jako miejsca, w którym sztuka nie tylko jest pokazywana, ale również rodzi się pod wpływem impulsu. W tym sensie Archetyptura: Estetyka QR Kodu to wystawa dynamiczna, zmieniająca się wraz upływem czasu.
Andrzej Głowacki. Archetyptura: Estetyka QR Kodu
Kurator: Ika Wato Watowicz
Od 29 października 2015 roku do 21 lutego 2016 roku
Galeria Europa – Daleki Wschód
Muzeum Sztuki Techniki i Japońskiej Manggha
Kraków