W listopadzie odbędzie się premiera najnowszego numeru kwartalnika „Herito”, przygotowanego przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Temat przewodni – Horyzonty Balticum – sprowokowany został Przewodnictwem Polski w Radzie Państw Morza Bałtyckiego oraz związaną z tym potrzebą przyjrzenia się krajom położonym wokół Bałtyku oraz do zadania kilku pytań.
Balticum jako wspólnota geokulturowa? Argumentów na potwierdzenie tej tezy znalazłoby się zapewne tyle, ile głosów sceptycznych. Nie o dowody jednak idzie. Dużo ważniejsza wydaje się inna kwestia: dlaczego i po co warto myśleć w kategoriach wielkich regionów geokulturowych oraz jakie możliwości takie myślenie otwiera. Czy Bałtyk można nazwać Morzem Śródziemnym Europy Północnej? Czy łączy on, czy może dzieli mieszkające wokół niego narody? Z jakimi wartościami kojarzona jest bałtyckość? Czy mogą się one stać podstawą wspólnoty i tożsamości bałtyckiej? Jak dalece Polska jest krajem bałtyckim? W jakim stopniu Polacy stali się narodem morza?
W numerze między innymi:
- Małgorzata Omilanowska i Adam Krzemiński zastanawiają się, czy Polska jest krajem morskim, a Bałtyk prawdziwym morzem.
- Stefan Troebst, Włodzimierz Pessel i Kristian Gerner, przyglądając się historii regionu, pytają, kogo Bałtyk łączy, a kogo dzieli.
- Barbara Törnquist-Plewa, Olaf Mörke, Leonidas Donskis i Tuomo Melasuo rozważają, na czym można budować bałtycką tożsamość.
- Adam Balcer podąża szlakiem łączącym Balticum z islamem.
- O literaturze, sztuce, muzyce i designie piszą i rozmawiają Szymon Piotr Kubiak, Jan Balbierz, Roxanna Panufnik, Adam Laskowski, Paweł Huelle, Łukasz Galusek, Monika Rydiger, Maris Takk i Rikke Jacobsen.
- Bałtyckie szkiery i mierzeje fotografuje Gytis Skudžinskas (zdjęcia pochodzą z serii 99 bałtyckich opowieści).
Kwartalnik „Herito”, nr 20
Horyzonty Balticum
Premiera: listopad 2015 roku