11 i 12 grudnia I Dyrygent Gościnny Filharmonii Krakowskiej – maestro Gabriel Chmura, poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej w bardzo interesującym repertuarze.
Wieczory otworzy Serenada na orkiestrę smyczkową – pierwszy większy utwór Mieczysława Karłowicza, składający się z czterech części: eleganckiego Marsza, elegijnego Romansu, wielobarwnego Walca i krótkiego, żywego Finału. Dalej zabrzmi I Koncert wiolonczelowy a-moll Camille’a Saint-Saënsa – zwarte, około 20-minutowe dzieło, powstałe w 1872 roku dla belgijskiego wiolonczelisty i gambisty Augusta Tolbecque’a i prawykonane przez niego w styczniu 1873 w Paryżu. Koncert Saint-Saënsa zagra dla krakowskiej publiczności wybitny polski wiolonczelista – Rafał Kwiatkowski – zwycięzca w międzynarodowych konkursach w Nowym Jorku, Baltimore, Lipsku, Lubljanie, Viňa del Mar (Chile), Kuhmo (Finlandia), laureat Paszportu Polityki, czterech Fryderyków oraz nagrody Fundacji Kultury Polskiej.
W drugiej części koncertów natomiast prawdziwa muzyczna i muzykologiczna perła – wariacje Enigma Edwarda Elgara.
Każda z 14 wariacji przypisana jest jednej z osób z bliskiego otoczenia Elgara. Jak podkreślał sam kompozytor – nie są to portrety, lecz raczej muzyczne nawiązania do pewnych charakterystycznych rysów tych osób lub związanych z nimi zdarzeń czy wypadków, znanych tylko danej osobie i kompozytorowi. Wariacje są opatrzone inicjałami, pseudonimami lub tytułami stanowiącymi aluzje do nazwisk. Zagadkę stanowi sam temat dzieła, który pozostaje całkowicie ukryty. To bowiem, co słyszymy na początku, jest jedynie skomponowanym przez Elgara kontrapunktem do owego tematu, będącego – według zapewnień kompozytora – powszechnie znaną melodią. Od ponad stu już lat najtęższe umysły i zwykli amatorzy głowią się nad rozwikłaniem tej zagadki, którą Elgar zabrał ze sobą do grobu –Maciej Negrey.
W piątek, 11 grudnia bezpośrednio przed koncertem, tj. o godz. 18.30, odbędzie się prelekcja z serii Przed koncertem o koncercie. Wstęp na podstawie biletu lub abonamentu. Prelekcję wygłosi dr Piotr Lityński, słuchacz Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego (Wydział Biologii) oraz doktor biologii na Uniwersytecie w Bazylei, aktywny animator kultury polskiej w Szwajcarii.
Koncerty symfoniczne
11 grudnia 2015 roku, godz. 19.30
12 grudnia 2015 roku, godz. 18.00
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie