W ramach Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski z okazji 250-lecia Teatru Narodowego i publicznego w Polsce TVP Kultura zorganizowała plebiscyt na najlepsze przedstawienie tego festiwalu. Wygrał go spektakl Teatru Zagłębia Koń, kobieta i kanarek Tomasza Śpiewaka w reżyserii Remigiusza Brzyka.
Czy można wierzyć historii opowiedzianej przez Głupka z astmą i szpotawą stopą? To on oprowadzać będzie widzów po miasteczku, które leży u podnóża kopalni i w którym rozgrywać się będzie akcja najnowszego spektaklu Koń, kobieta i kanarek. Tytuł sztuki nawiązuje do rozporządzeń, na mocy których w latach pięćdziesiątych wprowadzono w kopalniach zakaz pracy pod ziemią kobiet, koni i kanarków (górnicy łączą te zakazy i zwyczajowo nazywają je „3K”). Realizatorzy Tomasz Śpiewak i Remigiusz Brzyk znani z odnoszącego sukcesy Korzeńca wracają do Teatru Zagłębia, by opowiedzieć historię patriarchalnej, górniczej rodziny. Nie jest to przedstawienie ani lokalne, ani historyczne. Używając kostiumu górniczego Śpiewak i Brzyk tworzą współczesną przypowieść o przemocy wobec kobiet i ich (ograniczonym) prawie do przerwania niechcianej ciąży. W przypowieści Tomasza Śpiewaka koń, kobieta i kanarek stają się metaforą rodziny.
Konia, kobietę i kanarka będzie można zobaczyć 25 i 26 lutego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu
Reżyseria: Remigiusz Brzyk
Dramaturgia: Tomasz Śpiewak
Scenografia: Remigiusz Brzyk, Iga Słupska, Szymon Szewczyk
Kostiumy: Iga Słupska
Opracowanie muzyczne: Maciej Midor
Występują: Agnieszka Bieńkowska, Maria Bieńkowska, Beata Deutschman, Dorota Ignatjew, Edyta Ostojak, Małgorzata Sadowska, Michał Bałaga, Aleksander Blitek, Piotr Bułka, Grzegorz Kwas, Zbigniew Leraczyk, Wojciech Leśniak, Tomasz Muszyński, Piotr Żurawski
Koń, kobieta i kanarek
Teatr Zagłębia w Sosnowcu