Od 21 do 24 stycznia Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie zaprasza na przegląd filmów dokumentalnych powstałych w 2015 roku w ramach programu Filmoteka Małopolska.
Jest to kolejna już edycja realizowanego od 2012 roku i dotowanego ze środków Województwa Małopolskiego projektu. Celem przedsięwzięcia jest utrwalanie interesujących, a często mało znanych wydarzeń, ludzi i miejsc związanych z Małopolską. W 2015 w ramach programu powstało filmów, które zostaną zaprezentowane na otwartych dla publiczności pokazach. Po projekcjach odbędzie się dyskusja z twórcami i bohaterami filmów.
Program:
- 21 stycznia, godz. 19.30
Panorama (35 min.), reż. Grzegorz Skórczewski
Film Grzegorza Skórczewskiego i Zuzanny Sroki, przybliżający twórczość wybitnych krakowskich grafików, uznawanych już w swoich dyscyplinach wręcz za klasyków. Cztery niezwykłe osobowości artystyczne , cztery różne sposoby patrzenia na sztukę i cztery także warsztatowo odmienne podejścia do grafiki. Stanisław Wejman, Jacek Sroka, Anna Sobol-Wejman i Krzysztof Skórczewski są bohaterami tego niezwykle oryginalnego filmu. Jego nowatorstwo polega na próbie połączenia sztuk, swoistej syntezie, w której warstwa formalna odgrywa równie ważną rolę, co merytoryczna. Dzięki wykorzystaniu różnorodnych technologi wchodzimy w świat wyobraźni artystów. Panorama to film próbujący oddać przynajmniej częściowo proces kreacji artystycznej.
- 22 stycznia, godz. 18.00
Dosięgnąć nieba (40 min.), reż. Piotr Augustynek
Film w reżyserii Piotra Augustynka to fascynująca historia o mało znanym projekcie naukowców związanych z AGH, realizujących w latach 1957–74 polski program rakietowy. To opowieść o pasji, zaangażowaniu, poświęceniu, o przygodzie i gotowości do podejmowania ryzyka.
Koń małopolski perłą regionu – tradycja szansą na przyszłość (28 min.), reż. Wiesław Napora
Samo powstanie tego skromnego filmu jest dowodem pasji ludzi od lat zajmujących się z wielkim zaangażowaniem hodowlą i propagowaniem regionalnej rasy konia małopolskiego.
Ciężarówki nadziei (30 min.), reż. Piotr Augustynek
Dokument przywołujący czas i atmosferę lat 80. XX wieku, trudny okres w polskiej historii i opowiadający o powstaniu francusko-polskiej inicjatywy Amitie Pologne organizującej transporty leków, żywności i wspierającej działania opozycji.
Od Solidarności do samorządności (45 min.), reż. Miłosz Horodyski
Film stanowi okazję do spotkania z ludźmi zaangażowanymi w działalność opozycyjną lat 80. w Małopolskiej Solidarności i Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych, którzy przywołują wyjątkową atmosferę tamtych lat.
- 23 stycznia, godz. 18.00
Światłoczuły (30 min.), reż. Joanna Hołda, Jacek Kujerza
Film w reżyserii Joanny Holdy i Jacka Kurzei odkrywa przed nami postać Wojciecha Migacza pioniera fotografii, wynalazcy, marzyciela żyjącego na przełomie XIX i XX wieku w podsądeckei Gostowicy. Przypadkowe odnalezienie cennych materiałów fotograficznych przybliża sylwetkę tego niezwykłego człowieka i jego pasje.
Wielki nos Lajkonika (50 min.), reż. Anna Laszczka
Dokument, częściowo fabularyzowany, poświęcony Zygmuntowi Nowakowskiemu, barwnej i ważnej postaci przedwojennego Krakowa, aktorowi i dyrektorowi Teatru im. Juliusza Słowackiego, felietoniście i działaczowi społecznemu.
Taki sobie spacer (30 min.), reż. Anna Laszczka
Film wykorzystuje formułę filmowej wędrówki po Krakowie i okolicy, co jest okazją do przypomnienia zdarzeń mało znanych, często zabawnych i związanych nierzadko z postaciami historycznymi.
Kwiaty wyobraźni (25 min.) reż. Katarzyna Kotula i Paulina Ibek
Razem z etnografem Adamem Bartoszem mamy, dzięki temu filmowi, możliwość odwiedzenia Zalipia, słynącego z unikalnej tradycji zdobienia miejscowej architektury i poznania jej mieszkańców, którzy tę tradycję od lat pielęgnują i dbają o jej zachowanie.
- 24 stycznia, godz. 18.00
Zdradzeni o świcie (50 min.) reż. Krzysztof Brożek
Viatoris. Między wschodem a zachodem (50 min.), reż. Iwona Meus-Jargusz
Adam Stalony-Dobrzański. Katedra Światła (25 min.) , reż. Jan Lubach i Jan Pawlicki
Trzy filmy, które łączy, mimo bardzo zasadniczych różnic, konfrontowanie indywidualnych losów z historią. Tak jest w przypadku filmu Zdradzeni o świcie, w którym pamięć o przeszłości nie tylko jest ciągle żywa, ale budzi wciąż duże namiętności. W Viatoris krakowski artysta, malarz Piotr Jargusz odbywa podróż między wschodem a zachodem, częściowo śladami przodków, ukazując powiązania między historią i kultura odległych od siebie miejsc. Katedra światła to hołd złożony artyście, Adamowi Stalony-Dobrzańskiemu, twórcy licznych witraży i polichromii, postaci o niezwykłym losie. Sam projekt jest oryginalną próbą przełożenia języka dzieł artysty na warstwę formalną i wizualną filmu.
Filmoteka Małopolska 2015 – przegląd wyróżnionych filmów
Od 21 do 24 stycznia 2016 roku
Małopolski Ogród Sztuki
Kraków