Do 24 lutego w Centrum Sztuki Łaźnia 2 w Gdańsku potrwa przegląd kinematografii islandzkiej Ultima Thule – na krańcu świata.
Ultima Thule – na krańcu świata to polsko-islandzki artystyczny projekt Filmoteki Narodowej realizowany z partnerem na Islandii – Reykjavík Film Academy (islandzką szkołą filmową) oraz we współpracy z kinem Bíó Paradís w Reykjavíku, Icelandic Film Centre i tamtejszym archiwum filmowym – Kvikmyndasafn Íslands, a w Polsce z – KinoPortem w CSW Łaźnia 2 w Gdańsku i Nowym Kinem Pałacowym w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. W ramach największego w Polsce przeglądu kinematografii islandzkiej organizatorzy zaprezentują filmy tworzące subiektywną panoramę emocji związanych z odbiorem twórczości z dalekiej Północy. Pokazywana w Gdańsku, Poznaniu i Warszawie sekcja nordycka projektu zawiera produkcje o ludzkich pragnieniach i tęsknotach, specyficznym poczuciu humoru, a także o bardziej uniwersalnych uczuciach – smutkach i wzruszeniach oraz lękach i oburzeniu.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Ultima Thule – na krańcu świata ma na celu poszukiwanie kulturalnej różnorodności położonej pomiędzy Ameryką Północną a Europą nordyckiej Islandii i usytuowanej w środkowo-wschodniej części starego kontynentu słowiańskiej Polski. Wszystkie działania kulturotwórcze i animatorskie – bezpłatne: przeglądy filmowe, spotkania z twórcami, koncerty, warsztaty opierają się na wymianie artystycznej pomiędzy tymi dwoma krajami.
Podczas dwutygodniowego przeglądu zostaną zaprezentowane zarówno starsze produkcje islandzkie, jak i filmy, które powstały stosunkowo niedawno. Prócz filmów dla widzów dorosłych w programie znalazły się również pozycje przeznaczone dla młodych widzów, dzieci i młodzieży. Zestawienie tak różnorodnych przykładów kinematografii islandzkiej ukaże specyfikę tego kina w perspektywie historycznej i kulturowej. Ważnymi punktami przeglądu będą z pewnością: pokaz filmów Ragnara Bragasona (Fiasko, Dzieci, Rodzice, Metalówa) oraz spotkanie z reżyserem, które odbędzie się 13 lutego po zakończeniu projekcji filmu Dzieci, projekt Wyspa dźwięków, czyli koncert w wykonaniu dzieci grających na skrzypcach, a także wykład Utopia na wesoło – czarny humor we współczesnym kinie islandzkim wygłoszony przez znawcę tematu dr Sebastiana Jakuba Konefała.
Jednym z wydarzeń towarzyszących podczas gdańskiej odsłony przeglądu kina islandzkiego Ultima Thule będzie koncert w wykonaniu uczniów szkół muzycznych Efter/ Sóley/ Asikids! To kontynuacja projektu Efterkids zainicjowanego kilka lat temu przez duńską grupę Efterklang, opartego na współpracy międzynarodowej w zakresie edukacji muzycznej. Do jego realizacji w ramach Ultima Thule zostały zaproszone dzieci uczące się w polskich szkołach muzycznych (kwartet smyczkowy), które na żywo uzupełnią wideoklipy z muzyką zarejestrowaną przez: islandzką artystkę Sóley, inicjatorkę pomysłu Asi Minę (Joannę Bronisławską) oraz zespół Efterklang, o partie swoich instrumentów. Grupą młodych muzyków dyrygować będzie Bartłomiej Bunio (orkiestra kameralna Aukso). Całością projektu opiekuje się Asi Mina, czyli Joanna Bronisławska – muzyk, pedagog, animatorka kultury.
Ultima Thule – na krańcu świata
Od 12 do 24 lutego 2016 roku
Kinoport
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 – Centrum Edukacji Artystycznej
Gdańsk
Koncert Efter/ Sóley/ Asikids!
13 lutego 2016 roku, godzina 15.00
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1
Gdańsk